Dołącz do czytelników
Brak wyników

Rodzina i związki

22 września 2016

7 mitów o szczęściu we dwoje

22

Świat obfituje w mity dotyczące szczęśliwych stałych związków. Wiara w nie może być źródłem wielu problemów w waszej relacji.

Mity dotyczące miłości i związków mogą być skutkiem tego, co oglądamy w filmach, czy czytamy w książkach. Ich fabuły każą nam na przykład sądzić, że jeśli jesteśmy z ”tym jedynym”/„tą jedyną”, to żadne problemy nie są dla nas straszne a nasze życie powinno być usłane różami.

Inne błędne wyobrażenia o szczęściu w małżeństwie, czy stałym związku mogą mieć źródło w tym, co wynieśliśmy z rodzinnego domu. Jeżeli rodzice kłócili się krzycząc i rzucając obelgi, z pewnością utkwi w tobie przekonanie, że konflikty to samo zło, które rodzi tylko chaos. Jeśli z kolei bywałeś świadkiem tego, że rodzice złośliwie komentowali poczynania twoich dziadków i pozostawali z nimi w sporze, prawdopodobnie uważasz, że z teściami bardzo trudno żyć w zgodzie...

Takie mity, choć zwykle mocno w naszych głowach ugruntowane, na ogół - jak to mity - nie mają nic wspólnego z rzeczywistością. Kiedy jednak im ulegamy, sami nastręczamy sobie niepotrzebnych problemów.

Poniżej 7 częstych związkowo-rodzinnych mitów - oraz odnoszące się do nich fakty.

Mit #1: Twój wybranek powinien wiedzieć, co zrobić lub powiedzieć, by ciebie uszczęśliwić.

Fakt: Takie przekonanie bierze się ze strachu przed proszeniem np. o pomoc. Wolimy trwać w śeiadomości, że przecież „on wie, czego potrzebuję” - uważa psychoterapeutka Jazmin Moral z Rockville.

Komunikacja jest kluczem do szczęścia w związku. Małżonkowie nie mogą zakładać, że druga osoba czyta w ich myślach - nawet jeśli dobrze się znają i kochają. Trzeba uczyć się wyrażać swoje emocje i być szczerym. Rozmowa o swoich potrzebach jest konieczna i nawet fakt, że współmałżonek do tej pory trafnie odczytywał nasze potrzeby, nie zwalnia nas z obowiązku mówienia otwarcie, czego chcemy, a czego nie.

Mit #2: Małżeństwo = konieczność posiadania dzieci.

Fakt: Monika O’Neal, psycholog z Harvard Medical School sugeruje, że pary przed związaniem się na poważnie powinny zastanowić się, jaki cel przyświeca ich związkowi. Innymi słowy, nie można pominąć rozmowy o tym, jak każdy z partnerów wyobraża sobie wspólne życie, jakie zasady wyznaje i chciałby kultywować. Najczęściej małżonkowie w momencie podejmowania ważnych życiowych decyzji - jak posiadanie dziecka - podążają za tradycyjnymi wskazówkami bez zastanowienia się nad własnymi potrzebami. Decydują się na posiadanie potomstwa, nawet jeśli nie czują się gotowi, by być rodzicami - teraz i kiedykolwiek.

Mit #3: Potomstwo zawsze zbliża małżonków.

Fakt: Pojawienie się na świecie dziecka faktycznie może wzmocnić między partnerami poczucie bliskości - wszak teraz łączy ich nie tylko miłość do siebie. Z drugiej strony stanie się rodzicem może ujawnić niektóre skrywane do tej pory cechy czy przekonania. Na przykład, jak wyjaśnia Keith Miller - Licensed Clinical Social Worker z Waszyngtonu, partnerzy mogą różnić się, co do preferowanych stylów wychowywania: jeden z małżonków może uważać, że partner wychowuje dzieci zbyt pobł...

Ten artykuł dostępny jest tylko dla Prenumeratorów.

Sprawdź, co zyskasz, kupując prenumeratę.

Zobacz więcej

Przypisy