Dołącz do czytelników
Brak wyników

Rodzina i związki

28 października 2016

7 cech prawdziwej przyjaźni

44

Często mylimy zwykłą znajomość ze szczerą i prawdziwą przyjaźnią. Co sprawia, że ktoś z kim nie jesteśmy spokrewnieni staje się rodziną. Oto cechy, jakie powinna mieć przyjaźń na całe życie.

Pomyśl o kimś, kogo nazywasz przyjacielem, z kim spędzasz sporo czasu, do kogo dzwonisz, gdy chcesz się wygadać, albo poradzić. Teraz zastanów się, czy poniższe cechy opisują waszą relację. Jeśli tak - jesteś szczęściarzem, ponieważ przydarzyła ci się prawdziwa przyjaźń, a ta nie pojawia się wcale tak często. Mamy w zwyczaju nazywać przyjaciółmi ludzi, którzy są nam bliscy, ale nasze relacje można porównać raczej do koleżeńskich niż rodzinnych. Oto, jaka powinna być przyjaźń:

1. Przyjaźń empatyczna. Być osobą empatyczną to znaczy chcieć i umieć wchodzić w czyjąś skórę, stawiać siebie na czyimś miejscu, współczuć. W prawdziwej przyjaźni ludzie słuchając o zmaganiach drugiej osoby od razu starają się postawić na jej miejscu, zrozumieć problem i pomóc go rozwiązać, np. opowiadając o swoich doświadczeniach. Nie zawsze łatwo jest rozwikłać czyjś problem, ale w przyjaźni czasem najważniejsza jest sama chęć wysłuchania z czym musi zmierzyć się druga osoba.

2. Przyjaźń bezinteresowna. Relacja, która będzie nas uszczęśliwiała to taka, która będzie miała silne podstawy w postaci troski, empatii (patrz punkt 1) oraz bezinteresowności. Przyjaciel nie powinien być człowiekiem zaabsorbowanym swoim własnym ogródkiem, ale takim, który jest w stanie porzucić własne sprawy, pomóc bliskiej osobie nie oczekując niczego w zamian. W prawdziwej przyjaźni nie chodzi bowiem o to, że mamy się prześcigać na przysługi, ale być w gotowości, gdy ktoś nas potrzebuje.

3. Przyjaźń godna zaufania. Czy masz pewność, że osobie, którą uważasz za przyjaciela, możesz powierzyć wszystkie swoje sekrety bez obaw, że ujrzą światło dzienne? Zaufanie to kolejny filar prawdziwej przyjaźni - bez niego nie ma mowy o relacji do grobowej deski. Posiadanie godnego zaufania przyjaciela przypomina nam, że nie jesteśmy sami i w przypływie słabości mamy kogoś, z kim możemy podzielić się problemami - daje poczucie bezpieczeństwa.

4. Przyjaźń tolerancyjna. Doświadczenia także nas kształtują,...

Ten artykuł dostępny jest tylko dla Prenumeratorów.

Sprawdź, co zyskasz, kupując prenumeratę.

Zobacz więcej

Przypisy