Dołącz do czytelników
Brak wyników

Rodzina i związki

6 października 2016

6 powodów, dla których warto zawalczyć o niezależność w związku

0 986

Czy Twój związek jest wolnym wyborem dwóch dorosłych osób? A może jedno z Was weszło w rolę dziecka? Uważaj, to pułapka!

Stawanie się coraz bardziej niezależnym jest naturalną częścią rozwoju. Wyprowadzamy się od naszych rodziców i powoli porzucamy zależność od innych ludzi, która jest charakterystyczna dla czasu dzieciństwa. Związki, w które wchodzimy, mogą być budowane w zupełnie inny sposób: jako wolna relacja dwojga dorosłych ludzi. Niestety, nie zawsze tak jest. Czasem ludzie wchodzą w układy, w których przyjmują rolę dziecka, uzależnionego od swojego partnera. Mają na to wpływ bardzo różne przyczyny, takie jak kwestie finansowe, ukształtowane wzorce, przekonania religijne, uwarunkowania psychologiczne. Dlaczego należy wystrzegać się takiej relacji? Zobacz sześć korzyści, jakie daje niezależność życiowa.

  • Wzrost pewności siebie

Ludzie, którzy nie są od nikogo zależni, mają w sobie przekonanie, że muszą sami poradzić sobie ze swoimi sprawami. Są gotowi do zmagania ze światem. Nie czekają na pomoc albo na zgodę ze strony innych osób. Bycie niezależnym prowadzi również do tego, że chcemy zdobywać nowe umiejętności, próbować nowych rzeczy, niezależnie od oczekiwań naszego otoczenia. Posiadanie takich cech w dłuższym okresie czasu prowadzi do wzrostu naszego doświadczenia. Przekonanie, że potrafimy sobie poradzić z wieloma problemami i świadomość tego, co do tej pory dokonaliśmy, owocuje większą pewnością siebie.

POLECAMY

  • Mniej nadziei położonej w innych

Osoby zależne muszą w ogromnej ilości spraw liczyć na kogoś innego. Często bierze się to z faktu, że nie chcą one same decydować o swoich sprawach i są zbyt nieśmiałe żeby podejmować życiowe wyzwania bez czyjejś obecności obok siebie. Sprawia to, że ludzie odbierają Cię jako osobę, która przede wszystkim chce brać od innych. Zobaczysz, że gdy choć trochę uda Ci się uniezależnić, Twoi znajomi docenią to i będą chcieli częściej spotykać się z Tobą, by wymienić doświadczenia i poradzić się w swoich problemach. Niezależność nie oznacza braku kontaktu i wzajemnej pomocy, ale rezygnację z przerzucania na innych odpowiedzialności za swoje życie.

  • Redukcja stresu i zwiększenie poczucia szczęścia

Bycie niezależnym oznacza, że możesz sam podejmować swoje decyzje bez niepotrzebnego opierania się na kimś innym. Na poziomie emocjona...

Ten artykuł dostępny jest tylko dla Prenumeratorów.

Sprawdź, co zyskasz, kupując prenumeratę.

Zobacz więcej

Przypisy