Dołącz do czytelników
Brak wyników

Ja i mój rozwój

10 października 2016

6 kroków do optymizmu

366

Co zrobić, by szklanka była dla nas do połowy pełna?

Niektórzy ludzie z natury są bardziej optymistyczni. Nie oznacza to jednak, że ci, którym brakuje tej cechy, są skazani na czarnowidztwo. Możesz ćwiczyć w sobie nawyki myślowe, pozwalające na przyswojenie sobie optymizmu. Tak naprawdę to od Ciebie zależy, jak będziesz patrzył na świat. Tymczasem pozytywne spojrzenie przynosi wiele korzyści: ludzie, posiadający tę cechę, łatwiej radzą sobie ze stresem, rzadziej chorują, odnoszą więcej sukcesów, żyją dłużej. Oto sześć pomysłów na to, jak zmieniać powoli swój sposób myślenia.

  • Znajdź dobre strony w każdej kłopotliwej sytuacji.

Bycie optymistą oznacza skupienie się na pozytywnych stronach każdej sprawy. Gdy optymista będzie miał stłuczkę i będzie zmuszony zapłacić odszkodowanie, skupi się na tym, że nikomu na szczęście nic się nie stało. Optymizm nie polega jednak na ignorowaniu problemu. Zakłada on poważne potraktowanie konsekwencji wydarzeń, które są dla nas nieprzyjemne i trudne, ale bez niepotrzebnego skupienia się na nich. Wśród niekorzystnych dla nas okoliczności, z którymi trzeba się pogodzić, optymiści znajdują nawet małe oznaki tego, że po burzy słońce może wyjść na nowo i starają się na nich skupić swoją uwagę.

  • Otaczaj się pozytywnymi ludźmi.

Sposoby myślenia są zaraźliwe. Jeżeli funkcjonujesz wśród ludzi, którzy widzą wszystko w ciemnych barwach, jest duża szansa, że również na Twojej twarzy zabraknie uśmiechu. Jest takie angielskie powiedzenie: „jeśli chcesz latać jak orły, przestań zadawać się z kaczkami”. Postaraj się, żeby otaczali Cię ludzie, którzy bedą Cię inspirować do znajdywania pozytywnych stron nawet w rzeczach trudnych. Jeśli poznałeś kogoś, kto imponuje Ci swoim sposobem myślenia, postaraj się spędzać z nim więcej czasu. Spróbuj poznać ludzi, którzy, z kolei, kształtują jego podejście do świata. Jeżeli natomiast jakaś relacja sprawia, że zaczynasz skupiać się na tym, co jest złe, postaraj się ją ograniczyć.

POLECAMY

  • Dawaj miłość, przyjmuj miłość, inwestuj w miłość.

Miłość jest największą siłą na świecie. To skarb, którego, w gruncie rzeczy, każdy z nas szuka i za który wiele byśmy dali, choć wiemy, że, gdy jest prawdziwa, to jest dawana i przyjmowana za darmo. To właśnie uczestnictwo w tym ciągłym procesie jej dawania i brania wzmacnia nasze pozytywne spojrzenie na świat i działa jak tarcza przeciwko negatywnemu myśleniu. Pozwala uleczyć rany, wzmacnia i inspiruje. Szukając przyczyn braku u nas pozytywnego spojrzenia na świat warto pytać...

Ten artykuł dostępny jest tylko dla Prenumeratorów.

Sprawdź, co zyskasz, kupując prenumeratę.

Zobacz więcej

Przypisy