5 zachowań rujnujących związek

Rodzina i związki

Niektóre nasze działania mają destrukcyjny wpływ na związek głównie dlatego, że nie jesteśmy ich świadomi. Oto 5 wzorcowych zachowań, które skutecznie niszczą każdą relację.

 

Niektórzy z nas nie zdają sobie sprawy z tego, że swoim zachowaniem odrzucają miłość. Strach przed prawdziwą i odpowiedzialną relacją objawia się w nieświadomych odruchach działających destrukcyjnie na dwoje bliskich sobie ludzi - oddalając ich od siebie. Jakie są - mniej i bardziej - subtelne działania, którymi niszczymy relację z partnerem? Kiedy nauczymy się rozpoznawać tego typu zachowania, którymi odpychamy od siebie bliską osobę, będziemy mogli zawalczyć o związek i zmienić jego dynamikę.

POLECAMY

Oto 5 zachowań, które odbierają nam szansę na szczęście w związku:

1. Wycofanie
Wiele par przychodząc po pomoc do terapeuty zaczyna rozmowę od opowiadania o cechach i zachowaniach, które początkowo przyciągały ich do sienie, a których teraz podświadomie unikają - ze strachu przed zaangażowaniem. Kiedy ludzie zaczynają zbliżać się do siebie, często ogarnia ich strach przed intymnością i zaczynają się wycofywać. Obawa przed tym, że związek zaczyna być czymś „na poważnie” ma ogromną siłę i odbiera nam szansę na zbudowanie dobrej relacji. Zaczynamy tłumić wszystkie cechy, które partner cenił w nas najbardziej. Nie zauważamy, kiedy rozpoczęliśmy samoobronę, ponieważ robimy to podświadomie. Oznaką naszego wycofania może być to, że np. stronimy od zachowań, które kiedyś sprawiały partnerowi ogromną przyjemność. Wycofanie może przybierać różne formy - np. przestajemy żegnać się z partnerem, gdy wychodzi do pracy, albo witać go czule, gdy wraca, przestaje...

Ten artykuł jest dostępny tylko dla zarejestrowanych użytkowników.

Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się.

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI