Dołącz do czytelników
Brak wyników

Rodzina i związki , Praktycznie

9 sierpnia 2017

5 kroków do wojny rozwodowej

0 537

Niektórzy uważają, że tylko śmierć bliskiej osoby jest zdarzeniem bardziej stresującym niż rozwód. Dodatkowym obciążeniem w trakcie rozwodu bywa „osobowość wysokokonfliktowa” (ang. high-conflict personality, HCP,) jednego z małżonków.

Psychoterapeutka Susan Valentine podaje cechy i zachowania typowe dla HCP.

1. Skłonność do kłamania i oszukiwania – gdy uczucia nie przystają do rzeczywistości, HCP konstruuje „fakty” w taki sposób, aby dopasować je do swoich emocji i nadać im sens, dowieść ich słuszności. Trzeba być przygotowanym na różnego rodzaju nieścisłości, fałszywe oskarżenia lub rażące kłamstwa padające z ust HCP.

POLECAMY

2. Obwinianie – w oczach HCP były współmałżonek zawsze jest winny. HCP nie potrafi zmierzyć się ze swoimi wadami i przenosi je – często w agresywny i obraźliwy sposób – na innych.

3. Manipulowanie innymi – HCP pragnie być postrzegany jako ktoś ponadprzeciętny (w tym przypadku: lepszy rodzic) i/lub jako niewinna ofiara. Nierzadko kontaktuje się z przyjaciółmi i rodziną byłego współmałżonka, a nawet nauczycielami dziecka, by przedstawić im zniekształconą wersję wydarzeń, a następnie przekonać ich do wzięcia strony HCP. Dzięki temu HCP zaspokaja również swoją potrzebę bycia w centrum uwag...

Ten artykuł dostępny jest tylko dla Prenumeratorów.

Sprawdź, co zyskasz, kupując prenumeratę.

Zobacz więcej

Przypisy