Dołącz do czytelników
Brak wyników

Mózg i umysł

23 listopada 2016

4 słodkie niebezpieczeństwa dla naszej psychiki

84

Kto z nas nie lubi słodyczy? Jednak zbyt duża zawartość cukru w diecie może być bardzo niekorzystna dla naszego zdrowia psychicznego...

Większość ludzi wie, że jedzenie zbyt wielu słodkości w połączeniu z dietą opartą na przetworzonej żywności może skutkować problemami fizycznymi, takimi jak nadwaga i cukrzyca. Mniejszą uwagę przykładamy do tego, jak zbyt wysoki poziom cukru może wpływać na nasze zdrowie psychiczne. Tymczasem wyniki wielu przeprowadzonych badań pokazują, że słabość do słodkości odbija się również na naszym nastroju, zdolności uczenia się i jakości życia. Dr David Sack, psychiatra zajmujący się uzależnieniami wskazuje cztery niebezpieczeństwa, na które mogą być szczególnie narażone osoby nie odmawiające sobie bogatych w cukier produktów.

POLECAMY

  • 1. Depresja

Podwyższone stężenie cukru w krwi prowadzi często do pojawienia się symptomów wskazujących na zaburzenia nastroju. Badania prowadzone przez dr Malcolma Peata z Queen’s University pokazały, że spożywanie dużej ilości cukru prowadzi do zwiększenia ryzyka wystąpienia depresji. Ten sam badacz udowodnił, że u osób chorujących na schizofrenię dieta zbyt bogata w cukier koreluje z zaostrzeniem objawów tego zaburzenia. Istnieje kilka teorii, które próbują wytłumaczyć te zależności. Jedna z nich opiera się na tym, że wysoki poziom glukozy hamuje działanie hormonu nazywanego BDNF. Substancja ta warunkuje poprawne działanie wielu neuronów wchodzących w skład naszego mózgu, a jego niski poziom jest charakterystyczny dla osób zmagających się z depresją albo schizofrenią. Cukier jest również przyczyną chronicznie powtarzających się stanów zapalnych, które także negatywnie wpływają na działanie naszego mózgu. Co ciekawe, na takie oddziaływanie wskazuje również porównanie listy krajów z dużym spożyciem cukru z mapą państw z wysokim odsetkiem osób chorujących na depresje.

  • 2. Uzależnienie

Mimo że zagadnienie to jest wciąż dyskutowane, rośnie liczba dowodów wykazujących uzależniające działanie cukru. Podobnie jak alkohol czy narkotyki, jedzenie dużej ilości cukru lub śmieciowego jedzenia powoduje wydzielanie się hormonu zwanego dopaminą. Odpowiada on za poczucie przyjemności. W badaniu przeprowadzonym przez naukowców Yale University udowodniono, że u osób mających złe nawyki jedzeniowe na widok ulubionych słodkich potraw aktywuje się w mózgu ten sam ośrodek nagrody, które intensywnie pracują u będących na głodzie osób uzależnionych od kokainy. Z kolei badania przeprowadzone w uniwersyteckim laboratorium w Bordeaux pokazały, że szczury, które musiały wybierać pomiędzy słodką wodą a kokainą decydowały się na tę pierwsza substancję, nawet jeśli miały już kontakt z narkotykiem. U badanych gryzoni pojawiły się potem wszystkie syndromy typowe dla uzależnień, w tym także problemy związane z odstawieniem słodkiej wody.

  • 3. Lęk

Dieta charakterystyczna dla z...

Ten artykuł dostępny jest tylko dla Prenumeratorów.

Sprawdź, co zyskasz, kupując prenumeratę.

Zobacz więcej

Przypisy