Dołącz do czytelników
Brak wyników

Wstęp

4 listopada 2015

I KTO TO KUPI

207

Co może, a czego nie może reklama? Czy na wszystkich działa tak samo ? Mitom na temat reklamy przygląda się DOMINIKA MAISON.

Reklama zwiększa cenę produktu

Nieprawda. Nie ma bezpośredniego związku między wydatkami na reklamę a wzrostem ceny produktu.

Na mnie reklama nie działa

Pogląd ten jest wynikiem wiary w to, że wpływ reklamy jest świadomy, więc może być kontrolowany. Wiele osób wierzy bowiem, że pod wpływem informacji przekazywanych w reklamie podejmujemy świadomą decyzję zakupu produktu. To się oczywiście zdarza, ale stosunkowo rzadko (najczęściej w przypadku produktów nowo wprowadzanych na rynek). W większości przypadków jednak reklama działa poprzez długotrwałe budowanie określonego wizerunku marki (czyli często nieuświadamianych przekonań na jej temat). Wizerunek ten może wpływać w sposób nieuświadamiany – więc tym samym niekontrolowany – na wybór tego, a nie innego produktu w momencie dokonywania zakupów. Najciekawsze, że jesteśmy zazwyczaj przekonani, iż wybraliśmy dany produkt dlatego np., że jest dobrej jakości (powód bardzo racjonalny), a w rzeczywistości nasze przekonanie o jego jakości to właśnie element wizerunku marki i wynik długotrwałych kampanii reklamowych.

Ludzie inteligentni nie ulegają reklamie

Nieprawda. Poziom inteligencji nie ma żadnego związku z podatnością na reklamę. Podatność na reklamę raczej wiąże się z określonymi cechami osobowości. Zaprzeczanie wpływowi reklamy jest również często wynikiem przekonania, że uleganie jej to przejaw słabości, a do słabości nie należy się przyznawać.

Aby reklama była skuteczna,musi się podobać


Niekoniecznie. Prawda, że reklamy skuteczne, to często również reklamy, które się podobają. Nie jest to jednak zależność bezwyjątkowa. Zdarza się, że reklama się podoba, ale nie wpływa na sprzedaż lub wręcz ją obniża. Na przykład pod wpływem źle skonstruowanego komunikatu produkt – w niezamierzony sposób – zaczyna kojarzyć się z czymś tandetnym, tanim, złej jakości. Zdarza się też, że reklama się nie podoba, a jest skuteczna. Przykładem są reklamy środków czystości, a przede wszystkim proszków do prania; większość z nich irytuje, jest nudna i mało kreatywna, a jednak powodują, że z pewnymi markami zaczyna nam się kojarzyć większa skuteczność produktu i w sklepie – nieświadomi wpływu reklamy – wrzucamy...

Ten artykuł dostępny jest tylko dla Prenumeratorów.

Sprawdź, co zyskasz, kupując prenumeratę.

Zobacz więcej

Przypisy