Gruby Maciek

Wstęp

Dzwonek na długą przerwę. Nauczyciele spotykają się w pokoju nauczycielskim. Rozmawiają przy kawie. Porównują obserwacje, opowiadają o bieżących kłopotach, wzajemnie sobie doradzają.

Pragniemy, abyście także na łamach „Psychologii w Szkole” znaleźli chwilę na przerwę i otrzymali od kolegów i koleżanek nauczycieli odpowiedzi na nurtujące Was pytania. Przedstawiony problem i rady udzielane przez nauczycieli komentować będzie prof. Jarosław Jagieła. Czekamy na Wasze listy.

Gruby Maciek


Maciek, mój uczeń, jest dość grubym chłopcem. Kiedy przyszedł do pierwszej klasy, był dzieckiem wesołym i bystrym. Jednak z czasem stał się zamknięty w sobie i pochmurny, a jego wyniki szkolne znacząco się obniżyły. Przypuszczam, że powodem tego jest stosunek innych dzieci do Maćka. W klasie jest grupa chłopców, którzy wyśmiewają go i obmawiają, ponieważ nie uczęszcza na wuef, szybko się męczy, często jest spocony i czerwony. Mimo moich upomnień uczniowie przezywają Maćka Wieprzkiem, Spaślakiem, Kluchem itp. Ostatnio przyłapałam ich na poszturchiwaniu Maćka na przerwie. Czuję, że muszę ostro zareagować, nie wiem jednak, co dokładnie powinnam zrobić.
Edyta Wiśniewska z Koszalina, nauczyciel nauczania zintegrowanego
                     

Z problemem, który porusza Pani w swym liście, my, wychowawcy, spotykamy się w swej pracy niejednokrotnie. Wyśmiewanie, przezywanie i dokuczliwe uwagi to zjawiska powszechnie spotykane na terenie szkoły i nie tylko. Z listu wynika, że pozycja Maćka w klasie została poważnie zachwiana, co w konsekwencji wpłynąć może ujemnie na ogólny rozwój psychiczny dziecka, jego zdolność nawiązywania kontaktów, a także kształtowanie wiary we własne możliwości. Wobec tak poważnego problemu nasze działania wychowawcze nie mogą sprowadzać się do bezskutecznych upomnień czy nagany dla prześladowców chłopca. Sugeruję odbyć z nimi spokojną i bezpośrednią rozmowę. Być może nie zdają sobie sprawy z tego, jak wielką przykrość sprawiają swojemu koledze.

Problem ośmieszania i przezywania koniecznie należałoby poruszyć na forum klasy. Przecież za chwilę ta sytuacja może dotyczyć kolejnego dziecka. Myślę, że więcej uwagi powinna Pani poświęcić zajęciom wychowawczym oraz integracji klasy poprzez wspólne gry i zabawy psychologiczne. Warto sięgnąć po opracowane...

Pozostałe 80% artykułu dostępne jest tylko dla Prenumeratorów.



 

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI