Gender, czyli przedszkole demokracji

Wstęp

Jeśli będziemy utwierdzać nasze dzieci w stereotypowych rolach, to sprawimy, że nie będą mogły w pełni wykorzystać możliwości, jakie daje współczesny świat – uważa prof. Peter Moss.

Kwestia odpowiedzialności jest kluczowa. Pan nauczyciel nie powinien razem z chłopcami zajmować się tylko sprawami „męskimi”, a pani nauczycielka z dziewczętami tylko sprawami „kobiecymi”. To utwierdzałoby stereotyp. Wyobrażam sobie jednak takie zajęcia, na których zostanie odtworzony konserwatywny podział na męskie i żeńskie „specjalizacje”, a potem uczniowie porozmawiają o tym, co czuli przy takim podziale, jakie mają spostrzeżenia i po której stronie woleliby się znaleźć.

POLECAMY


Jednak porzucenie schematu zachowań może być trudne dla dziecka, dla rodzica zresztą też.
Tak, to może być trudne, ponieważ oznacza utratę znanej i przewidywalnej pozycji. Oznacza zmianę, ale myślę, że na lepsze. Musimy zobaczyć skalę makro, aby móc dokonać zmian w skali mikro. Zmienia się zakres odpowiedzialności, w dzisiejszym świecie wszyscy musimy troszczyć się o przyszłość. Można nazwać to eksperymentem, ale demokratycznym, związanym z naszymi potrzebami, wzbogacającym nas, być może dającym więcej szans. Taki eksperyment byłby naturalną konsekwencją demokracji. Uczymy się przez działanie, zatem jeśli będziemy utwierdzać nasze dzieci w stereotypowych rolach, to sprawimy, że nie będą mogły w pełni wykorzystać możliwości, jakie daje współczesny świat. Jednak do zaakceptowania różnorodności potrzebne są empatia i tolerancja. Wystarczy spojrzeć na wciąż istniejące krwawe reżimy – ich podstawowym celem jest sprawienie, aby wszyscy byli tacy sami. Czy chcemy takiego świata? Jeśli nie, to uczmy nasze dzieci akceptacji różnorodności, zaczynając od własnego podwórka, czyli rodziny. Troska o świat nie jest już tylko specjalnością kobiet. Mężczyźni też muszą ją w sobie odnaleźć. Troska to kolejne słowo klucz.

Idąc tokiem Pana rozumowania: troska i odpowiedzialność miałyby stworzyć idealne warunki do rozwoju osobistego?...

Pozostałe 80% artykułu dostępne jest tylko dla Prenumeratorów.



 

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI