Dołącz do czytelników
Brak wyników

Ja i mój rozwój , Praktycznie

16 czerwca 2016

Gdy rani najlepszy przyjaciel

25

Kilka wskazówek jak radzić sobie w obliczu konfliktu w przyjaźni.

Sam i Jake byli kolegami z pracy i najlepszymi przyjaciółmi. Jake wiedział, że Sam chce objąć stanowisko dyrektorskie, gdy przełożony przejdzie na emeryturę; sam miał inne plany zawodowe. Kiedy stanowisko się zwolniło Sam myślał, że będzie mógł liczyć na wsparcie przyjaciele. Jakież było jego zdziwienie, gdy po kilku dniach Jake powiedział „Będziesz miał konkurencje – mnie”. Sam poczuł się zdradzony. Przyjaciel wiedział, że długo pracował na swój awans i sam nigdy się tym nie interesował.

Postanowił skonfrontować się z Jake’em. Ten stwierdził jednak, że jako prawdziwi przyjaciele powinni umieć współzawodniczyć i jeśli Sam ma problem, to jest to jego problem. Badania pokazują, że rywalizacja jest składową męskiej przyjaźni, wśród kobiet się to nie zdarza. Sportowcy mężczyźni, mimo zaciekłej rywalizacji, potrafią się przyjaźnić, kobiety nie za bardzo. Ale Sam nie uważał żeby zagranie Jake’a miała coś z rywalizacji, bardziej przypominało mu zdradę. Jego zdaniem przyjaciel powinien był najpierw z nim porozmawiać lub po prostu zrezygnować z konkursu. Sam dostał swoją wymarzoną pracę, ale stracił przyjaciela. Co zrobić, gdy w dorosłym życiu odwraca się od nas przyjaciel?

1. Upewnij się, że dobrze rozumiesz zaistniała sytuację. Tak samo jak w związkach romantycznych w tych przyjacielskich musisz upewnić się, że na pewno wszystko jest jasne, że dobrze rozumiesz działania bliskiej osoby. To zapobiegnie zbędnej eskalacji.

2. Spróbuj otwarcie porozmawiać, nie ukrywaj swoich uczuć. Przedstaw swoją analizę sytuacji i poproś o wyjaśnienie. Być może tyle wystarczy, by rozwiązać problem, być może poczynione szkody są zbyt duże. Bez względu na to warto mieć pewność.

...

Ten artykuł dostępny jest tylko dla Prenumeratorów.

Sprawdź, co zyskasz, kupując prenumeratę.

Zobacz więcej

Przypisy