Gdy facet nie może

Rodzina i związki Praktycznie

Facet zawsze ma ochotę na seks - tak myślą kobiety, a utwierdzają je w tym sami mężczyźni. Dlaczego zatem piękne i zakochane dziewczyny coraz częściej muszą namawiać swoich oziębłych partnerów do łóżkowych igraszek?

„Jestem z moim chłopakiem od niedawna. On chce się kochać tylko raz, góra dwa razy w miesiącu. Ja mam dużo większe potrzeby. On o tym wie, ale nie reaguje na to. Czy istnieją młodzi mężczyźni, którzy nie potrzebują seksu? Czy to normalne? I czy w ogóle jest sens żyć z kimś takim, skoro nie zaspokaja moich potrzeb? Sama próbowałam doprowadzić do seksu. Kilka razy mi się to udało, ale potem miałam wrażenie, że zrobił to na siłę, szybko, bez czułości. Było mi przykro. W takich momentach ja sama też tracę ochotę. Ile razy mam się upokarzać?”– pisze na kobiecym forum sfrustrowana Sylwia. Podobne rozczarowania przeżywa Anna: „Wy, faceci, nie rozumiecie podstawowych potrzeb kobiety – bycia kochaną, podziwianą, czułości i namiętności. Mojemu mężowi do szczęścia potrzeba tylko dobrego obiadku i czystego domku. Jesteśmy już dwa lata po ślubie, ale mam wrażenie, że dłużej tego nie wytrzymam. Jestem nieszczęśliwa.

Czuję się niekochana i nieatrakcyjna”.
W społeczeństwie funkcjonuje stereotyp, że mężczyzna ma znacznie większe potrzeby seksualne niż kobieta. Silny popęd seksualny mężczyzn i ich skłonność do kontaktów intymnych z wieloma partnerkami ewolucyjnie wiąże się z pragnieniem zachowania gatunku i spłodzenia jak największej liczby dzieci. Tymczasem kobieta musi być (z ewolucyjnego punktu widzenia) znacznie ostrożniejsza w tej sferze. Ryzykuje przecież poczęciem dziecka z nieodpowiednim partnerem, który nie zapewni jej i dziecku ochrony i utrzymania.

Jednak współczesna cywilizacja znacznie zmieniła męskie i kobiece role. Panie dzięki antykoncepcji nie boją się już nieplanowanej ciąży, często też zarabiają więcej od swoich partnerów i nie są już uzależnione od nich finansowo. A panowie nie czują się już tak potrzebni swoim partnerkom...
Kobiety są coraz bardziej świadome swojej seksualności i swoich potrzeb. Chcą osiągać w sferze intymnej satysfakcję. Chcą czuć się doceniane i kochane, o czym często otwarcie mówią swoim partnerom. Antykoncepcja dała kobietom wyzwolenie seksualne i coraz częściej to one mają większą ochotę na miłosne igraszki.

A co na to mężczyźni? Praca, obowiązki, stres, zmęczenie, przysłowiowy „ból głowy”... Panowie coraz częściej unikają seksu. Niektórzy nawet twierdzą, że jest przereklamowany i że w ogóle go nie potrzebują, bo jest tyle innych fascynujących rzeczy. Wyjaśnia to na forum 27-letni Krzysztof: „Podobam się kobietom, ale nie mam czasu i siły na seks – ciągle praca, kariera, zarabianie pieniędzy. Teraz to jest dla mnie najważniejsze. Nie jestem gejem. Po prostu nie mam czasu myśleć o seksie. Mężczyźni nie przepadają za seksem tak jak o tym mówią”. A inny internauta dodaje: „Trenuję na siłowni, trenuję karate, dzięki internetowi mam dostęp do informacji o moich pasjach. Seks to dla mnie strata czasu. Dla niektórych seks mógłby nie istnieć. Jedni robią to ze wszystkim z wyjątkiem kaktusa, inni parę razy do roku i wystarczy”.
 

POLECAMY

Polki chcą więcej seksu

Polki uważają, że seks to naturalna potrzeba człowieka – wynika z raportu „Życie seksualne Polek w XXI wieku”. Polki uprawiają seks co najmniej raz w tygodniu, co zazwyczaj odpowiada ich potrzebom. Jednak okazuje się, że co piąta Polka chciałaby kochać się częściej. Z kolei wyniki badania zrealizowanego w 2006 roku przez Millward Brown SMG/KRC pokazują, że seks to nie tylko przyjemność. Owszem, życie seksualne jest bardzo ważne, jednak według Polaków – zarówno kobiet, jak i mężczyzn – służy ono przede wszystkim wzmacnianiu więzi między partnerami. Najważniejszym aspektem seksu jest bliskość i czułość. Bywa on także traktowany jako spełnienie miłości. Przyjemność czerpana z seksu znalazła się dopiero na trzecim miejscu! Na podstawie: Raport VAMEA. Seksualność Polek (www.e-kobiety.pl); Anna Giza-Poleszczuk Życie seksualne i antykoncepcja w dzisiejszej Polsce (www.e-kobiety.pl)

Nie przyjemność, lecz wyzwanie
Badania przeprowadzone w ubiegłym roku przez seksuologa Zbigniewa Izdebskiego, których wyniki zostaną przedstawione w publikacji Seksualność Polaków na progu XXI wieku. Studium badawcze, wskazują, że coraz więcej mężczyzn przeżywa lęk przed kontaktem seksualnym z kobietą. Aż 30 procent panów objętych badaniem przyznało, że boi się, iż nie sprawdzi się w roli kochanka. Autor badań twierdzi, że przyczyną tego zjawiska są rosnące wymagania kobiet. Mężczyźni czu...

Ten artykuł jest dostępny tylko dla zarejestrowanych użytkowników.

Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się.

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI