Edukacja na Wyspach

Wstęp

Angielskie szkolnictwo chlubi się szkołami w rodzaju słynnej Eton i uniwersytetami, wśród których prym wiodą legendarne Oxford i Cambridge. Jednak za tą wspaniałą fasadą kryje się mnóstwo problemów, które są dla wyspiarskiej edukacji niczym kamień u szyi.

tekst Dawid Gondek

Dawid Gondek pracuje w Anna Freud Centre, które zajmuje się wspieraniem zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży. Ponadto studiuje psychologię kliniczną na University College London.

Brytyjczycy zdobyli 116 nagród Nobla, najwięcej w Europie, a tutejsze uczelnie należą do najbardziej cenionych na świecie. Mimo to Wielka Brytania wypada przeciętnie w badaniach Programu Międzynarodowej Oceny Umiejętności Uczniów (Programme for International Student Assessment, w skrócie PISA). W ostatniej edycji rankingu PISA Wielka Brytania zajęła 23. miejsce w testach czytania ze zrozumieniem, 26. w testach matematycznych i 20. w testach nauk przyrodniczych. Przed Wielką Brytanią uplasowały się między innymi Estonia, Finlandia i Polska. Skąd ten kontrast?
Pięć etapów edukacji w mundurkach
System oświaty w poszczególnych krajach Wielkiej Brytanii jest nieco zróżnicowany, ale skupimy się na szkolnictwie w Anglii. Okres edukacji w tym kraju dzieli się na pięć kluczowych etapów:
 nauczanie początkowe (5–7 lat);
 szkoła podstawowa (7–11 lat);
 szkoła średnia (11–14 lat);
 szkoła średnia (14–16 lat);
 szkoła wyższa/trening zawodowy (16–18 lat).
Obowiązkowym nauczaniem objęte są dzieci i młodzież w wieku od 5 do 17 lat, ale od 2015 roku obowiązek ten zostanie wydłużony do 18. roku życia. Dziecko rozpoczyna naukę na początku semestru, w którym ukończy 5 lat. Rok szkolny dzieli się na trzy semestry: jesienny, wiosenny i letni.

POLECAMY

Dzień szkolny zazwyczaj zaczyna się około godziny 8.45 i trwa do godziny 15, z przerwą na lunch około południa. Grafik różni się nieco między szkołami, ponieważ mają swobodę w jego ustalaniu. Poranne zajęcia przedziela krótka przerwa, podczas której dzieci mają czas na zabawę na zewnątrz, oczywiście jeśli angielska pogoda im na to pozwoli. Młodsze dzieci mają podobną przerwę także podczas popołudniowych zajęć.

Większość angielskich szkół nakłada obowiązek noszenia mundurków szkolnych. Najczęściej składają się one z szarych spodni dla chłopców i spódnicy dla dziewcząt, koszuli i swetra lub marynarki. Niektóre szkoły wymagają też noszenia krawatów. Każda szkoła ma swoje własne barwy.

Mundurki mają służyć propagowaniu równouprawnienia płci i tolerancji religijnej. Z tego powodu turbany czy burki są w szkołach dozwolone, w przeciwieństwie do np. Francji. Ponadto władze edukacyjne wierzą, że mundurki sprzyjają krzewieniu takich wartości, jak: duma, dyscyplina, szkolny etos i brak podziałów.

Pewne kontrowersje budzi koszt związany z wyposażeniem uczniów w mundurki. Patrząc na różnice w cenach, można odnieść wrażenie, że mogą one wręcz powodować podziały. Na przykład pełny mundurek w Tesco jest dostępny już za 7 funtów (37 zł), podczas gdy uczniowie elitarnego Eton College płacą nawet 230 funtów (1230 zł). Są to jednak skrajne przykłady – mundurki w Anglii cieszą się na ogół popularnością i podkreślają przywiązanie do tradycji.
Przedmioty zwykłe i egzotyczne

Dzieci obowiązkowo uczą się przedmiotów określonych przez Krajowy Program Nauczania. Należą do nich m.in.: język angielski, matematyka, historia czy nauki ścisłe. Szkoły prowadzą też zajęcia praktyczno-techniczne, w ramach których uczniowie zdobywają i rozwijają wiedzę na temat żywności, designu czy różnych rodzajó...

Pozostałe 80% artykułu dostępne jest tylko dla Prenumeratorów.



 

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI