Dziecko w gabinecie stomatologicznym - kiedy i dlaczego?

Materiały PR

Jedną z bardzo ważnych kwestii, o której rodzice muszą pamiętać i która będzie miała bardzo istotny wpływ na życie ich pociechy, jest pierwsza (...i kolejne) wizyty u stomatologa.

Młodzi rodzice stają przed wieloma dylematami na swojej rodzicielskiej drodze, szczególnie kiedy wkraczają na nią po raz pierwszy. Zaczynając od zakupu wyprawki, poprzez przygotowanie do porodu, wybór metody karmienia, decyzję o szczepieniach, czy wybór fotelika samochodowego. Z roku na rok, lista dylematów i trudnych decyzji wydaje się nie mieć końca. Jedną z bardzo ważnych kwestii, o której rodzice muszą pamiętać i która będzie miała bardzo istotny wpływ na życie ich pociechy, jest pierwsza (...i kolejne) wizyty u stomatologa. To właśnie te pierwsze doświadczenia maluszka z gabinetem stomatologicznym i kontakty z dentystą mają ogromny wpływ na zdrowie jego jamy ustnej i nastawienie do leczenia w późniejszym okresie życia.

POLECAMY

Wielu spośród dzisiejszych czterdziesto- i więcej latków z pewnością pamięta realia gabinetów stomatologicznych w szkołach podstawowych, do których uczęszczali jako dzieci. Dla wielu z nich, mówiąc delikatnie, te wspomnienia nie są najlepsze. Ówczesne gabinety szkolne były mocno niedoinwestowane, dysponowały przestarzałym sprzętem i materiałami. Standardem był brak znieczulenia przy zabiegach. Takie warunki leczenia spowodowały, że wielu dzisiejszych pacjentów w „średnim wieku” ma traumatyczne wspomnienia, które rzutują na dzisiejszy stan ich uzębienia i chęć do regularnego leczenia stomatologicznego.

W trosce o zdrowe zęby dziecka

Dzisiejsi rodzice nie mogą zaniedbać tego obszaru zdrowia swojego dziecka ani też pozwolić na to, aby wizyta w gabinecie stomatologicznym przywoływała złe wspomnienia. I dzisiaj mają do tego stosowne narzędzia.

W stomatologii dziecięcej zmieniło się wszystko... Aktualnie zdecydowana większość gabinetów bardzo dba o to, aby dziecko czuło się komfortowo w samym gabinecie oraz w trakcie leczenia stomatologicznego. Materiały służą nie tylko do leczenia, ale również sprawiają dziecku frajdę np. kolorowe wypełnienia. Gabinety są wyposażane w miejsca dedykowane najmłodszym pacjentom a podejście dentystów do małych pacjentów również jest coraz lepsze – stomatolodzy wiedzą, że często pozyskanie przychylności malucha dla ich kliniki prowadzi w konsekwencji do leczenia całej jego rodziny.

Dlaczego nie należy zwlekać z pierwszą wizytą u stomatologa?

Zęby będą „wizytówką” Waszego dziecka przez całe życie. Piękny uśmiech, świeży oddech to kwestia nie tylko estetyki, ale przede wszystkim zdrowia i pewności siebie. Dlatego zadaniem rodziców jest nauczyć swoje dziecko, że „trzeba dbać o ząbki” już od najmłodszych lat.

Kiedy zatem jest najlepszy moment na pierwszą wizytę z dzieckiem u stomatologa?

Amerykańscy lekarze z American Academy of Pediatrics twierdzą, że dziecko u stomatologa powinno po raz pierwszy pojawić się po skończeniu 6 miesiąca życia. Wtedy też często pojawiają się u maluch pierwsze ząbki – siekacze. Wielu rodziców nie zdaje sobie sprawy z tego, że nawet kiedy dziecko nie ma jeszcze wyrżniętych wszystkich ząbków, dentysta powinien mieć możliwość skontrolowania stanu jego jamy ustnej.

Dentyści sugerują okres po szóstym miesiącu życia jako najbardziej odpowiedni czas na pierwszą wizytę z tego względu, aby mieć możliwość obserwacji całego procesu wyrzynania się ząbków, począwszy od jego rozpoczęcia. Wizyta w tym czasie pozwala na ocenę prawidłowości procesu oraz wczesne przekazanie rodzicom uwag dotyczących profilaktyki - sposobów zachowania, czyszczenia dziąseł i pierwszych ząbków dziecka, aby uchronić przed ryzykiem próchnicy.

Lekarz dentysta będzie miał okazję na przekazanie również wielu użytecznych wskazówek, na temat tego co robić a czego unikać w codziennym dbaniu o zdrowe zęby dziecka. Jeżeli będzie taka potrzeba – rozwieje również wszelkie wątpliwości, które często mają niedoświadczeni rodzice.
Istotnym argumentem za wczesną, pierwszą wizytą dziecka u stomatologa jest również jak najszybsze rozpoczęcie procesu oswajania malucha z gabinetem i lekarzem. Pierwsze, regularne wizyty u stomatologa najczęściej nie wiążą się z żadnym leczeniem stomatologicznym. Kiedy malutkie dziecko rozpocznie ten proces odpowiednio wcześnie i będzie budowało tylko dobre skojarzenia – wówczas - nawet jeżeli w przyszłości będzie potrzebna interwencja w postaci borowania i plombowania jest szansa, że zareaguje ono spokojnie.


Jak przygotować dziecko na pierwszą wizytę u dentysty ?To zadanie dla rodziców. Przede wszystkim dziecko nie może wyczuć strachu i niepewności przed wizytą u swojego rodzica. Pod żadnym pozorem (i w żadnej formie, nawet żartem) nie powinno się dziecka straszyć dentystą, opowiadać nieprzyjemnych historii, które już na wstępie mogą wywołać w nim lęk i niechęć.
Bardzo ważny jest też jest też wybór odpowiedniego gabinetu stomatologicznego. Na pierwszą wizytę najlepiej wybrać gabinet, który jest przystosowany do przyjmowania dzieci. Jest wiele placówek, które oferują leczenie stomatologiczne dzieci. W takich gabinetach można spotkać kolorowe ściany i zabawki, które odciągną uwagę dziecka od stresującego badania i pozwolą mu się rozluźnić.

Należy również zwrócić uwagę (choćby zapoznając się z opiniami na temat danego gabinetu stomatologicznego) na to czy w gabinecie pracują dentyści, którzy potrafią pracować z dziećmi i mają do nich odpowiednie podejście. A jeśli jeszcze dodatkowo swoją pogodą ducha potrafią zarażać małych pacjentów to ci ostatni szybko zapominają o strachu.

Przed wizytą warto też opowiedzieć dziecku o tym, jak będzie ona wyglądała. W przystępny dla dziecka sposób wyjaśnić co może go spotkać w gabinecie, co pan czy pani doktor będą robić. Wówczas dziecko zdąży oswoić się z nową sytuacją i przygotować do niej psychicznie.


Przypisy