Dwa tysiące stóp pod ziemią
Jan F. Terelak Zdrowie i choroby Charaktery 11/2010
Przez ponad dwa miesiące 33 chilijskich górników tkwiło 688 metrów pod powierzchnią ziemi. Przetrwali.Ich doświadczenie stało się okazją, by dowiedzieć się, jakie są skutki długotrwałej izolacji. Co ułatwia przetrwanie w takich warunkach, a co utrudnia?
Przez dwa miesiące chilijscy górnicy znajdowali się w sytuacji uwięzienia. Tkwili pod ziemią wbrew swej woli, w wyniku katastrofy. Mężczyźni doświadczyli izolacji, oddaleni od bliskich, wyłączeni z dotychczasowych zajęć. Można też mówić o warunkach deprywacji sensorycznej. Niewątpliwie 700 metrów pod ziemią dopływ bodźców jest ograniczony: panuje tam ciemność, duchota i wysoka temperatura. W tej traumatycznej sytuacji
górnicy odczuwali niepewność, lęk, nudę i deprywację wielu podstawowych potrzeb fizjologicznych, psychologicznych i społecznych.
Osamotnieni, uwięzieni, wyłączeni
Od wielu lat psychologowie prowadzą eksperymenty i badania nad skutkami przebywania w takich szczególnych, ekstremalnych warunkach. Opisali, czego doświadczają ludzie w różnych naturalnych sytuacjach deprywacji, na przykład piloci prowadzący samoloty na dużych wysokościach, emigranci przeżywający izolację
Sytuacj
Kup najnowsze e-wydanie "Charakterów" z e-bookiem (pakiet Premium), a dostęp do tego artykułu oraz 7 tys. pozostałych tekstów na naszej stronie uzyskasz GRATIS! To się NAPRAWDĘ OPŁACA. Cena za miesiąc tylko 15 zł.
Zobacz pełną ofertę cyfrowych CharakterówJan F. Terelak
prof. dr hab., jest psychologiem, pracuje w Katedrze Psychologii Pracy i Stresu w Instytucie Psychologii Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Zajmuje się problematyką stresu. Badał polarników, lotników i alpinistów, żołnierzy i strażaków, chirurgów i menedżerów. Autor wielu książek m.in. Psychologia stresu, Psychologia organizacji i zarządzania, Stres organizacyjny, Stres zawodowy, Człowiek i stres.