Duchowość

Wstęp

Dla niezakłóconego rozwoju duchowości potrzebujemy wiedzy o tym, jacy jesteśmy, o naszych zaletach i o tym, co w nas ciemne i ułomne. Gdy poznamy swoje niedoskonałości, łatwiej nam będzie podejmować próby uzdrowienia, niż wtedy, gdy uparcie im zaprzeczamy.

Dr Hanna Hamer jest psychologiem społecznym, psychoterapeutką, wykładowcą akademickim, autorką około 20 książek. Stale współpracuje z „Charakterami” i „Psychologią w Szkole”.

Duchowość wykracza poza ramy aktualnych zdarzeń i obowiązków, także poza cielesność i czystą logikę. Z jednej strony jest ważnym dla rozwoju człowieka drogowskazem, pozwala integrować doświadczenia i je wartościować, z drugiej – inspiruje do udzielania bezinteresownej pomocy, miłości i wdzięczności, rozbudza pragnienie poznania prawdy, poczucie spełnienia i sensu życia. Gdy ciężar życia przytłacza tak, że ból odbiera oddech, wielu ludziom ukojenie często daje duchowy wymiar modlitwy.

POLECAMY

Fundamentem duchowości dziecka jest tęsknota za doznawaniem ciepła, miłości i poczucia bezpieczeństwa oraz ciekawość w poznawaniu i rozumieniu świata. Z czasem młody człowiek odkrywa radość z dzielenia się i przekracza granicę egoizmu, a świadomie dorastając, coraz intensywniej poszukuje doznań duchowych, także w pięknie przyrody lub dźwiękach muzyki.

Pytania do uczniów

Warto spytać uczniów o kilka spraw: z czym kojarzy im się duchowość; czy to coś ważnego, a jeśli tak, to dlaczego; czy ktoś jest dla nich autorytetem duchowym; czy mamy wpływ na własną duchowość, czyli co możemy zrobić dla własnego duchowego dobrostanu.

Warto porozmawiać z uczniami...

Pozostałe 80% artykułu dostępne jest tylko dla Prenumeratorów.



 

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI