Droga do szczęścia

Wstęp

Kto z nas nie chce być szczęśliwy? Kto przynajmniej raz w życiu nie usłyszał pytania: „Czy jesteś szczęśliwy?” lub nie postawił go sobie sam? „Życzę ci szczęścia!...” - to z kolei słowa najczęściej wypowiadane do innych w ważnych dla nich dniach czy momentach życia.

Czym jest szczęście? Jak je osiągnąć? Na te pytania nie ma jednej, prostej odpowiedzi. Życie każdego z nas to droga poszukiwania go. Dokonuje się to pod wpływem naszych doświadczeń, informacji i wiedzy, którą zdobywamy, czy refleksji, które czynimy. Czasami dzieje się to mimochodem, nie do końca świadomie, bez trudu. Ale często wymaga to wysiłku, zadumy, określonych decyzji i zmian w życiu...

Rozmyślania na temat bycia szczęśliwym, czy też poszukiwanie szczęścia człowiek zwykle rozpoczyna od próby określenia wartości i sensu życia. Życie to indywidualna droga każdego z nas. Nie mogę go przeżyć za kogoś innego, nie mogę go też skopiować – to moja osobista, niepowtarzalna droga! Dlatego warto pytać siebie: co w moim życiu ma sens?, kto lub co się dla mnie liczy?, czy większa wartość jest w tym, kim jestem i jaki jestem, czy w tym, co mam, ile mam?, co jest dla mnie ważniejsze? Im bardziej skupiamy uwagę tylko na tym, co materialne, szybko przemijające, kruche, łatwe do zniszczenia, tym trudniej będzie nam czuć się zaspokojonym, wartościowym, a więc i szczęśliwym. A przecież: „Chodzi właśnie o to, aby człowiek stawał się coraz bardziej człowiekiem – o to, aby bardziej »był«, a nie tylko by więcej »miał«. Aby więc – jak to ujął Jan Paweł II, przemawiając w siedzibie UNESCO, w 1980 roku – aby każdy poprzez wszystko, co ma, co posiada, umiał bardziej i pełniej być człowiekiem”.

Życie każdego z nas nabiera sensu, gdy mamy określony cel, który chcemy realizować. I gdy odkryjemy, że posiadamy różne zdolności, talenty, zainteresowania, czy hobby, które mogą nam pomagać w jego osiągnięciu lub które sprawiają, że „spełniamy się” w określonej roli, zadaniu. Warto zatem stawiać sobie pytania dotyczące własnych celów, marzeń, pragnień... I ważne jest by nie rezygnować z nich zbyt szybko, jeśli pojawią się trudności. Bo realizacja celu to często wspinanie się pod górę. Jednak gdy już osiągnie się szczyt, można zobaczyć wspaniałe widoki!

Czego ponadto potrzebuje człowiek, by być szczęśliwym? Niewątpliwie konieczne jest, aby zostały zaspokojone jego podstawowe potrzeby (nie tylko biologiczne, ale i psychiczne, społeczne, duchowe). Wśród najważniejszych potrzeb i pragnień człowieka jest miłość. By móc się prawidłowo rozwijać, przeżywać radość i szczęście, każdy z nas musi doświadczyć, że jest kochany (przez rodziców, Boga, przyjaciół, nauczyciela, itd.). Musi też nauczyć się kochać innych. To miłość nadaje ludzkiemu życiu szczególną wartość i sens. By prawdziwie pokochać drugą osobę, człowiek nie tylko sam potrzebuje doświadczyć miłości, ale także powinien kochać siebie. Nie chodzi tu o egoizm czy narcyzm, ale akceptację, zdrową miło...

Pozostałe 80% artykułu dostępne jest tylko dla Prenumeratorów. 

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI