Dotknięte natręctwami

Wstęp

Nieustanne kontrolowanie czasu. Ciągłe porządkowanie kredek, zeszytów, książek. Wieczne zamartwianie się, czy rodzic przyjdzie o wyznaczonej porze... Dlaczego dzieci cierpią na natręctwa? Jak im pomóc?

Dr Marta Melka-Roszczyk jest psychologiem, zajmuje się psychoterapią par, małżeństw i rodzin.

W swojej praktyce coraz częściej mam do czynienia z rodzinami, w których występują problemy związane z zaburzeniami obsesyjno-kompulsywnymi. Wielu rodziców dopiero po konsultacji z psychologiem lub psychiatrą uświadamia sobie ich istnienie. Wtedy zazwyczaj sytuacja jest na tyle poważna, że trzeba podjąć długoterminową intensywną terapię. Niestety, w naszej rzeczywistości konsultacja psychologiczna lub psychiatryczna jest nadal traktowana jako powód do wstydu. W konsekwencji z pomocy korzysta mniej osób niż powinno. To tym bardziej niepokojące, że problem zaburzeń obsesyjno-
-kompulsywnych dotyka coraz większą liczbę dzieci i młodzieży.
Przyczyny tego zaburzenia nie są jednoznacznie określone. Część hipotez wskazuje na neurologiczną genezę zaburzeń obsesyjno-kompulsywnych. Inne obarczają odpowiedzialnością nadmiernie kontrolujący proces wychowawczy. Niezależnie od przyczyny należy pamiętać, że problemy dzieci z zaburzeniami obsesyjno-kompulsywnymi mają bardzo szerokie podłoże.

Pod zaborem matki
Logopeda skierował do mnie pewną rodzinę. Przez dosyć długi czas starał się pomóc kilkuletniemu przedszkolakowi, który miał wyraźne problemy z płynnością mowy. Zastosował odpowiedni rodzaj terapii, jednak nie przynosiła ona pożądanego skutku, mimo że chłopiec sumiennie pracował na zajęciach i ćwiczył w domu wraz z mamą. To skłoniło logopedę do skierowania rodziny na konsultację psychologiczną.

POLECAMY

W trakcie pierwszego naszego spotkania chłopiec był bardzo wycofany, niechętny do kontaktu. Cały czas trzymał się jednego lub drugiego rodzica, nie chciał się przywitać. Zaproponowałam, aby małżonkowie opowiedzieli o sytuacji rodziny. Zaczęła matka chłopca. Sprawiała wrażenie kobiety o dominującym charakterze, z dużą inicjaty...

Pozostałe 80% artykułu dostępne jest tylko dla Prenumeratorów. 

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI