Dołącz do czytelników
Brak wyników

Wstęp

4 listopada 2015

Dość kłopotliwa choroba

0 238

Kleptomania, czyli zaburzenie związane z niezdolnością pohamowania impulsu kradzieży (na ogół niepotrzebnych przedmiotów), została zaliczona w USA do kategorii uzależnień w latach osiemdziesiątych. Wtedy też do klinik i poradni zdrowia psychicznego policja i sądy zaczęły kierować osoby zatrzymywane za kradzieże w sklepach. Jednym z badaczy tego zaburzenia jest psychiatra, Marcus J. Goldman, zajmujący się również leczeniem opartym na modelu stosowanym szeroko do takich uzależnień, jak alkoholizm czy narkomania.

Warto dodać, że podobnie jak program 12 Kroków AA stanowi podstawę leczenia profesjonalnego alkoholików (uznanie bezsilności, identyfikacja z chorobą, gruntowne i niezakłamane samopoznanie itd.), również chorzy na kleptomanię przechodzą podobny proces terapii w grupie. I, podobnie jak uzależnieni chemicznie, osoby z zaburzeniem kleptomanii mają swą wspólnotę opartą na 12 Krokach, która w Ameryce i Kanadzie nosi nazwę „Shoplifters Anonymous” (czyli Anonimowi Złodzieje Sklepowi).

Nie ustalono dotąd, co jest przyczyną tego zaburzenia. Wiadomo jednak, że składa się na nie nie tylko sam akt skrytego złodziejstwa. Na pełny psychiczny obraz składają się takie stany, jak częste nastroje depresyjne połączone z poirytowaniem, uczuciem zmęczenia i niezdolnością odczuwania przyjemności. Towarzyszy im nie-określony niepokój i zabobonne oczekiwanie „najgorszego”. Przykre emocjonalne doznania są prawdopodobnie przyczyną (a może skutkiem?) izolowania się od ludzi, co naturalnie powoduje osamotnienie, a w każdym razie brak szczerych i wzajemnych więzi uczuciowych. Dodatkowym rysem charakterystycznym są u wielu kleptomanów stany niewytłumaczalnego gniewu i wrogości wobec innych. Sam proceder niepohamowanej potrzeby kradzieży jest głęboko skrywany i stanowi najmocniej strzeżony sekret. A to z kolei, podobnie jak w przypadku innych wstydliwych zachowań, powoduje poczucie winy, wstyd i wyrzuty sumienia,...

Ten artykuł dostępny jest tylko dla Prenumeratorów.

Sprawdź, co zyskasz, kupując prenumeratę.

Zobacz więcej

Przypisy