Dość kłopotliwa choroba

Wstęp

Kleptomania, czyli zaburzenie związane z niezdolnością pohamowania impulsu kradzieży (na ogół niepotrzebnych przedmiotów), została zaliczona w USA do kategorii uzależnień w latach osiemdziesiątych. Wtedy też do klinik i poradni zdrowia psychicznego policja i sądy zaczęły kierować osoby zatrzymywane za kradzieże w sklepach. Jednym z badaczy tego zaburzenia jest psychiatra, Marcus J. Goldman, zajmujący się również leczeniem opartym na modelu stosowanym szeroko do takich uzależnień, jak alkoholizm czy narkomania.

Warto dodać, że podobnie jak program 12 Kroków AA stanowi podstawę leczenia profesjonalnego alkoholików (uznanie bezsilności, identyfikacja z chorobą, gruntowne i niezakłamane samopoznanie itd.), również chorzy na kleptomanię przechodzą podobny proces terapii w grupie. I, podobnie jak uzależnieni chemicznie, osoby z zaburzeniem kleptomanii mają swą wspólnotę opartą na 12 Krokach, która w Ameryce i Kanadzie nosi nazwę „Shoplifters Anonymous” (czyli Anonimowi Złodzieje Sklepowi).

Nie ustalono dotąd, co jest przyczyną tego zaburzenia. Wiadomo jednak, że składa się na nie nie tylko sam akt skrytego złodziejstwa. Na pełny psychiczny obraz składają się takie stany, jak częste nastroje depresyjne połą...

Pozostałe 80% artykułu dostępne jest tylko dla Prenumeratorów. 

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI