Domowe biuro nauczyciela

Wstęp

Jakie biurko: szklane, drewniane, owalne, kwadratowe? Gdzie je ustawić? Jak rozplanować ustawienie roślin? A lampka – powinna być czy nie? Czy na ścianach wieszać jakieś obrazki? Wbrew pozorom to ważne kwestie. Decydują bowiem o komforcie pracy.

Magdalena Nowakowska jest psychologiem, współpracuje z „Psychologią w Szkole” oraz miesięcznikiem „Charaktery”.

Według najnowszego raportu Instytutu Badań Edukacyjnych polscy nauczyciele poświęcają średnio 14 godzin tygodniowo na sprawdzanie prac oraz przygotowywanie lekcji i innych zajęć – ponad 70 procent tych czynności wykonują w domu. „W domu dysponuję większym zasobem literatury metodycznej, a domowa atmosfera daje mi większą motywację do pracy” – tłumaczy jeden z ankietowanych nauczycieli. „W domu mogę pracować również w nocy i nie muszę się martwić, że się z czymś nie wyrobię” – dodaje inny. Wśród zalet pracy w domu nauczyciele wymieniają także: ciszę, spokój, większe możliwości skupienia się, lepszy dostęp do internetu, komputera czy drukarki. Lubią przygotowywać lekcje oraz sprawdzać klasówki i wypracowania uczniów w domu także dlatego, że mogą regulować czas pracy i odpoczynku zgodnie z własnymi potrzebami.

POLECAMY

Niestety, warunki mieszkaniowe często przeszkadzają w spokojnej pracy w domowym zaciszu. „Zazwyczaj pracuję w dużym pokoju. Ale tam ciągle ktoś się kręci – a to dzieci biegają, a to mąż chce obejrzeć telewizję. Ciężko się skupić w takich warunkach, szczególnie gdy przygotowuję się do lekcji na następny tydzień” – pisze Anna, nauczycielka z Poznania. Michalina, polonistka z Gdańska, również narzeka na pracę w domu: „Chociaż u siebie pracuje się przyjemniej, bez presji, że ktoś inny chce skorzystać z tego samego sprzętu czy tej samej książki, to praca w domu szybciej mnie męczy i nuży, niż kiedy tę samą czynność wykonuję w szkole. Na przykład gdy sprawdzam klasówki lub wypracowania, których przynoszę do domu całe stosy, nie mam jednego miejsca, w którym mogę je uporządkować. Część prac trzymam w salonie, inne w sypialni, a sprawdzam w jadalni. Szybko się dekoncentruję, szczególnie kiedy muszę biegać między pokojami”.
Czy jest jakiś sposób, by temu zaradzić? Jak nauczyciel może uprzyjemnić i usprawnić pracę, którą wykonuje w domu?

Otoczenia moc

Najistotniejsze jest odpowiednie zagospodarowanie miejsca przeznaczonego do pracy. Według feng shui, starożytnej sztuki porządkowania otoczenia, dobrze przygotowane miejsce pracy może stanowić źródło zadowolenia, poprawiać tempo wykonywania zaplanowanych czynności, zwiększać kreatywność. Kiedy jednak jest źle zaaranżowane, może wzma...

Pozostałe 80% artykułu dostępne jest tylko dla Prenumeratorów.



 

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI