Dom marzeń w praktyce. Jak o to zadbać?

Materiały PR

Wymarzone w snach zacisze domowe jest pragnieniem wielu z nas. Chciałoby się powiedzieć, że prawdziwie dorosły człowiek to taki, który wybuduje dom. A jeszcze lepiej, kiedy w ogródku wokół niego posadzi drzewo. Spokojny wolnostojący z tradycyjną architekturą albo modernistyczny, o abstrakcyjnych i wymyślnych kształtach. Z basenem do rekreacji i tarasem, a być może wystarczy skromny trawnik z oczkiem wodnym i altaną. Wizje są różne, ale jeden cel. Mieć poczucie, że zainwestowało się własne pieniądze w coś naprawdę wielkiego. Niekoniecznie rozmiarem!

Spokojny wolnostojący z tradycyjną architekturą albo modernistyczny, o abstrakcyjnych i wymyślnych kształtach. Z basenem do rekreacji i tarasem, a być może wystarczy skromny trawnik z oczkiem wodnym i altaną. Wizje są różne, ale jeden cel. Mieć poczucie, że zainwestowało się własne pieniądze w coś naprawdę wielkiego. Niekoniecznie rozmiarem!

POLECAMY

Dobra inwestycja na długie lata

Profesjonalne projekty domów jednorodzinnych są jednym z pierwszych, a jednocześnie najważniejszych kroków, by urzeczywistnić swoje marzenia. Nie mamy jednak do czynienia z rzeczą małą, drobnostką, którą można szybko nabyć i zbyć. Nasze domowe gniazdo budujemy z myślą, że posłuży nam latami. Tym bardziej wydaje się istotne, jak wybrać odpowiedni projekt. Powinniśmy tutaj zastanowić się nad kilkoma zasadniczymi kwestiami.

W pierwszej kolejności należy przemyśleć, jak dopasować projekt budynku do naszych potrzeb, wizji, ale także możliwości. Choć może się wydawać, że możliwości finansowe mają kluczowe znaczenie, musimy je rozumieć nieco szerzej. Warto rozważyć i właściwie przekalkulować więcej aspektów niż tylko zasoby pieniężne. Niekiedy jesteśmy postawieni przed pytaniem, na ile jesteśmy w stanie zmodyfikować własne wizje ze względu na różne okoliczności losowe. Nie chodzi tu bynajmniej o materiały budowlane. Równie ważne jest, czy budynek okaże się funkcjonalny i dostosowany do potrzeb życiowych jego właścicieli. Zaistnieć może bowiem sytuacja, kiedy piękna koncepcja będzie zupełnie niewykonalna. To potwierdza, że wybór projektanta jest sprawą bardzo poważną. Profesjonalny usługodawca nie tylko zrealizuje projekt, lecz również dokona jego oceny pod względem funkcjonalności i doradzi klientowi.

Bezpieczny dom z bezpiecznych materiałów

Ponadstandardowy projekt wiąże się z koniecznością zastosowania ponadstandardowych technik realizacji. Nie chodzi tu oczywiście o przesadną awangardę i kreatywność w prowadzeniu budowy, co wydaje się absurdem. Kluczowy jest końcowy wynik prac. To, jak bezpieczny będzie nasz dom, zależy zarówno od rzetelności wykonawców projektu, jak i jakości wykorzystanych materiałów i surowców. Panuje tu zasada bezkompromisowości. Nie można oszczędzać na jakimkolwiek rodzaju materiałów potrzebnych do budowy. Zakup takich, które pochodzą z niesprawdzonych źródeł w przyszłości spowoduje nieoczekiwane wydatki. Często koszt naprawy jest większy niż pochopne oszczędności, na jakie się wcześniej zdecydowaliśmy. W tej sprawie, jeśli mamy wątpliwości, możemy skonsultować się z projektantem, z reguły współpracującym z wiarygodnymi producentami.

Tani, czyli jaki?

Uważa się, że klasyczny dom przeznaczony dla średniozamożnej czteroosobowej rodziny nie powinien przekraczać 100 metrów kwadratowych. Taki bowiem rozmiar w zupełności wystarczy, aby budynek spełniał swoje funkcje i nie powodował jakiegokolwiek dyskomfortu. Gdy wyczerpiemy już listę niezbędnych stref (kuchnia, łazienka i/lub toaleta, sypialnie, salon), warto jest zastanowić się, czy zależy nam na jakichś dodatkowych pomieszczeniach. Wielki dom nie zawsze równa się potrzebny. Szacuje się, że jeden pokój mniej to oszczędność sięgająca nawet 30 000 zł. Jeśli więc nie ma palącej potrzeby doposażenia domostwa w nowe izby, nie róbmy tego. Lepiej jest przeznaczyć w ten sposób nagromadzone środki na detale, co w ostateczności może bardziej podnieść prestiż budynku niż liczba pokojów.

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI