dOKŁADKA 27
Wiesław Łukaszewski Mózg i umysł Psychologia dziś 2/2009
Wprawdzie Saul Bellow ostrzegał, że inteligencja to pewna odmiana kalectwa, ale nie spotkałem nikogo, kto chciałby być mniej inteligentny niż jest. Przeciwnie, wiele osób sugeruje pośrednio, a czasem wprost deklaruje, jak bardzo są inteligentni.
Nawet gwiazda(?) muzyki pop uporczywie przechwala się przynależnością do MENSY. Wszyscy chcą być bardziej inteligentni, a brak lub choćby niedostatek inteligencji traktowany jest jako wstydliwy defekt. Ludzie wstydzą się braku inteligencji bardziej niż różnych przywar, bardziej nawet niż braku higieny. Wstydzą się nawet nieinteligentnych zachowań.
Mało tego, kiedy w wyszukiwarkę internetową wpiszemy słowo „inteligentny”, to pojawiają się dziesiątki przedmiotów, które „są inteligentne”: inteligentny puder oraz krem do twarzy, inteligentny odkurzacz, inteligentny proszek do prania, a nawet inteligentny wibrator do zabaw erotycznych. Przedmiot „inteligentny” jest spostrzegany jako lepszy niż każdy inny. Człowiek inteligentny jest spostrzegany jako znacząco bardziej wartościowy niż ten, który ma inteligencji mniej. Jest w tym, jak mi się wydaje, coś z myślenia magicznego.
Można rzec, że w
Aż
C
Kup najnowsze e-wydanie "Charakterów" z e-bookiem (pakiet Premium), a dostęp do tego artykułu oraz 7 tys. pozostałych tekstów na naszej stronie uzyskasz GRATIS! To się NAPRAWDĘ OPŁACA. Cena za miesiąc tylko 15 zł.
Zobacz pełną ofertę cyfrowych Charakterów
Wiesław Łukaszewski
Prof. dr hab. Wiesław Łukaszewski jest profesorem psychologii. Pracuje na sopockim Wydziale Zamiejscowym Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej. Specjalizuje się w psychologii społecznej i osobowości. Napisał m.in.: Szanse rozwoju osobowości i Wielkie pytania psychologii.