Dołącz do czytelników
Brak wyników

Wstęp

3 sierpnia 2016

Dojrzałość

108

Można mówić o dojrzałych dzieciach i dojrzałych starcach, o niedojrzałych młokosach i niedojrzałych matuzalemach. To nie jest kwestia wieku!

Kilka dni temu odwiedziła mnie przyjaciółka – wielka gwiazda polskiego sportu, postać formatu światowego. Kobieta odważna, waleczna, samodzielna, która dzięki upartej pracy wydobyła się z trudnej do opisania niedoli. Osoba godna nie tylko wielkiego podziwu, ale także wielkiego szacunku. Z jakiegoś powodu, którego dziś nie pamiętam, w ten właśnie wieczór zaczęła mówić o dojrzałości. Swojej dojrzałości. Mówiła o pogodzeniu się z sobą samą, ale i o pogodzeniu się – symbolicznym lub rzeczywistym – z tymi, z którymi była niepogodzona. Mówiła o wolności wyboru. O tym, że w jakimś momencie swojego życia przestała być ofiarą splotów okoliczności, przymusu czy bezrefleksyjności. Mówiła o uspokojeniu, jakie przyszło do niej, kiedy upewniła się, że potrafi przełamać bariery żalu do innych, także tych, którzy byli dla niej źródłem wielkiego cierpienia. Mówiła o podejmowaniu odpowiedzialności za konsekwencje swojego działania. Była to ładna i mądra opowieść. Słuchałem tego co mówiła uważnie, bo skłaniało to do myślenia. Ale myśli, jak wiadomo, chadzają dziwnymi drogami.

POLECAMY

Pomyślałem sobie najpierw, że być może dojrzałość zbudowana jest na obojętności, na jakimś rodzaju znieczulenia, na minimalizowaniu swoich pragnień. Łatwo się godzić, gdy nic nie dotyka miejsc wrażliwych. Łatwo być wolnym, kiedy niewiele się chce. Nietrudno być odpowiedzialnym, gdy nie powoduje się ani wielu konsekwencji, ani ważnych konsekwencji. Gdy skutkiem bierności nie czyni się zła.
Szybko się jednak zreflektowałem. Nie tylko dlatego, że moje myśli były nader niesprawiedliwe wobec przyjaciółki. Także dlatego, że uświadomiłem sobie, że dojrzałość mylę z lenistwem, z biernością, z nijakością. Nie tędy droga. Wtedy pojawiła się inna refleksja: że być może każdy wiek ma swoje miary dojrzałości. Inne są one dla dziecka, inne dla nastolatków, inne dla młodych, inne dla starych. Że błędem jest łączenie dojrzałości z dorosłością, bo dojrzałym można być znacznie wcześniej, a nie być...

Ten artykuł dostępny jest tylko dla Prenumeratorów.

Sprawdź, co zyskasz, kupując prenumeratę.

Zobacz więcej

Przypisy