Dobry dyrektor to podstawa

Wstęp

Każda szkoła ma swoje specyficzne problemy. Nauczyciele muszą umieć rozpoznawać je, następnie tworzyć własne rozwiązania, zmieniać kulturę szkoły, przekształcać ją w miejsce, gdzie się dobrze pracuje. Aby to było możliwe, potrzebny jest dobry dyrektor szkoły.

Jakie jest najważniejsze zadanie współczesnej szkoły? Bezsprzecznie – wspieranie uczenia się nauczycieli i uczniów. Dlatego też zmienia się rola dyrektora szkoły. Nikt nie oczekuje już, by tylko dyrygował, kontrolował czy oceniał. Nowoczesny dyrektor powinien przede wszystkim skupiać się na budowaniu kultury uczenia się w szkole.

A to oznacza poszukiwanie sposobów inspirowania, angażowania oraz wzmacniania nauczycieli. Odkrywania ich umiejętności i zdolności. Tworzenia środowiska pracy zachęcającego do angażowania się w życie szkoły, do wprowadzania innowacji. Dobry dyrektor potrafi współpracować – nie nakazuje, lecz zajmuje się wspieraniem. Tworząc warunki do uczenia się nauczycieli w szkole, sprzyja uczeniu się uczniów i osiąganiu przez nich sukcesów edukacyjnych i życiowych.
Wyróżnikiem nauczycielskiej profesji jest proces „stawania się”. Nauczyciel musi uczyć się przez całe życie zawodowe: podnosić poziom wiedzy, rozwijać profesjonalną „samoświadomość”, nabywać i rozwijać umiejętności decydujące o byciu dobrym i skutecznym pedagogiem.

Współczesna szkoła odwołuje się do holistycznej koncepcji uczenia się, w której:
- człowiek jest osobą twórczą, nastawioną na działanie, na wnoszenie czegoś od siebie do wspólnoty, której jest częścią, osobą dokonującą zmian, a nie jedynie wiernie odtwarzającą podany algorytm działania;
- ludzie uczą się w interakcji z otoczeniem, aktywnie konstruują własną wiedzę;
- uczenie się jest poszukiwaniem znaczeń, dlatego ważne jest definiowanie problemów, wokół których uczący się aktywnie konstruują znaczenia;
- uczenie się jest procesem prowadzącym od doświadczenia do wiedzy naukowej i z powrotem – od wiedzy naukowej do doświadczenia.

Rozwój zawodowy


Obecne prawo oświatowe wyraźnie wzmocniło pozycję dyrektora szkoły. Poważnie wzrosła jego rola oraz zakres uprawnień i obowiązków, m.in. w zakresie regulowania stosunków służbowych nauczycieli, które wcześniej sprawował organ nadzorujący pracę szkoły.

Dyrektor szkoły jest realizatorem polityki państwa w dziedzinie edukacji, szczególnie przy wprowadzaniu reform oświatowych. To jego zadaniem jest pozyskiwanie nauczycieli do procesu zmian w szkole. Dlatego ważne jest, czy potrafi budować w zespole atmosferę sprzyjającą nabywaniu i pogłębianiu wiedzy oraz umiejętności zawodowych nauczycieli. Powinien też być przykładem dla podwładnych. Jeżeli sam dąży do wszechstronnego osobistego rozwoju, ma osiągnięcia zawodowe oraz chce i potrafi dzieli...

Pozostałe 80% artykułu dostępne jest tylko dla Prenumeratorów.



 

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI