Dołącz do czytelników
Brak wyników

Dlaczego warto słuchać audiobooków

Artykuł | 8 kwietnia 2019 |
0 829

Książka jest uważana za najpraktyczniejszy prezent, jaki można wręczyć drugiej osobie. Łączy ona bowiem czysto eskapistyczne przeżycia z rozwojem wyobraźni. Niestety, ilość codziennych obowiązków często uniemożliwia nam przeznaczenie dowolnej ilości wolnego czasu na przeczytanie choćby kilku stron. Stąd coraz powszechniejszą praktyką jest sięganie po audiobooki. Jakie są zatem zalety takiego rozwiązania?

Książka jest uważana za najpraktyczniejszy prezent, jaki można wręczyć drugiej osobie. Łączy ona bowiem czysto eskapistyczne przeżycia z rozwojem wyobraźni. Niestety, ilość codziennych obowiązków często uniemożliwia nam przeznaczenie dowolnej ilości wolnego czasu na przeczytanie choćby kilku stron. Stąd coraz powszechniejszą praktyką jest sięganie po audiobooki. Jakie są zatem zalety takiego rozwiązania?

Jeszcze parę lat temu słuchanie audiobooków było uważane za pewnego rodzaju profanację przez zwolenników klasycznych, drukowanych książek. Podnosiły się głosy wskazujące na brak zaangażowania czytelnika, czy po prostu lenistwa osób korzystających z literatury czytanej. Dzisiejsze czasy jednak zweryfikowały takie podejście, o czym świadczy mocna pozycja audiobooków na rynku. Nawet najwięksi przeciwnicy, przeważnie w wyniku braku wolnego czasu, sięgają po audiobooki, aby nadrobić zaległości literackie. Zatem, jakie są ich zalety?

POLECAMY

Komfort korzystania

Obcowanie z literaturą jest jedną z najbardziej odprężających czynności, jakie można uskuteczniać w ciągu dnia. Jest to szczególnie istotne, gdy wracając z pracy czy uczelni do domu, zależy nam przede wszystkim na spokoju i chwili oderwania się od rzeczywistości. W takim momencie audiobook jest optymalnym rozwiązaniem. Można z niego korzystać w trakcie przygotowywania posiłku czy sprzątania mieszkania. Innymi słowy, nic nie jest w stanie wyrwać nas z relaksu.

Integralny towarzysz podróży

Mimo najszczerszych chęci nie zawsze mamy możliwość zagłębienia się w klasyczną książkę drukowaną. Podróż do pracy lub uczelni transportem miejskim związana jest z hałasem oraz gwarem znacznie utrudniającym skupienie uwagi. Dodatkowo nie ma możliwości, aby czytać, jadąc na rowerze lub samochodem. Inaczej sprawa wygląda z audiobookami. Można ich słuchać niezależnie od miejsca, stąd szybko staną się integralnymi towarzyszami każdego wyjścia z domu.

Istnieje również inny pragmatyczny wymiar takiego rozwiązania. Gust, w zależności od sytuacji może szybko się zmienić. Wystarczy złapać się na tym, że w trakcie spaceru przerzucamy utwory na naszej muzycznej liście, szukając tego idealnie pasującego kawałka do naszego aktualnego nastroju i samopoczucia. W przypadku książek karkołomne byłoby ciągłe wożenie ze sobą torby różnych pozycji. Audiobooki niwelują ten problem, ponieważ szeroka oferta tytułów dostępnych na platformie Storytel zaspokoi wymagania każdego fana literatury. W ramach abonamentu wydawca zapewnia nam stały, nielimitowany dostęp do całej bazy audiobooków oraz podcastów w wersji online i offline.

Przyjemne zasypianie

Osoby mające problem z zaśnięciem często zachwalają sobie lekturę książki przed snem. Przy czym nie ma potrzeby, aby zasypiały one na fotelu z otwartą na oścież powieścią. Słuchanie audiobooków pozwoli nam natychmiastowo przenieść się w literacką rzeczywistość, która sukcesywnie przerodzi się w spokojny sen. Docenią je również dzieci zakochane w słuchaniu bajek, dla których wieczorna lektura jest pewnego rodzaju codziennym rytuałem.

Lektorzy

Mówienie o tym, że głos czytający audiobooki niszczy własną interpretację danej pozycji, jest co najmniej zastanawiające. Profesjonalni lektorzy swoją barwą oraz emocjami potrafią tchnąć w książkę nowe życie. Pod tym względem spora część znanych aktorów zaangażowana jest w nagrywanie audiobooków, które można odnaleźć na platformie Storytel. Jakże ciekawym doświadczeniem jest możliwość słuchania autobiografii, czytanej przez samego autora.

Podsumowanie

Szereg zalet przemawiających za sięgnięciem po książkę mówioną powinien ostatecznie przekonać niedowiarków o atrakcyjności takiego rozwiązania. Gdy już do tego dojdzie, sami będą zdziwieni, że podjęli tę decyzję tak późno.

Przypisy