Czym jest kredyt odnawialny?


Materiały PR

Pojęcie to pewnie nie raz, nie dwa obiło się nam o uszy. Warto jednak zgłębić wiedzę na ten temat, albowiem może przyjść taki dzień w naszym życiu, kiedy będziemy chcieli skorzystać z kredytu odnawialnego.

Podstawowa definicja

POLECAMY

Kredyt odnawialny to możliwość uzyskania pieniędzy na żądanie. Jest on powiązany z naszym rachunkiem bankowym. Często mylony jest z debetem, jednakże istnieją znaczne różnice między tymi dwoma terminami. Z kredytu odnawialnego można korzystać przez ograniczony okres czasu. Kwota, z jakiej możemy korzystać jest również określona. W ten sposób powiększa się środki finansowe dostępne na koncie. Dzięki temu rozwiązaniu, osoby korzystające z kredytu odnawialnego, znanego też jako limit odnawialny, mają do swojej dyspozycji więcej gotówki. Korzystamy z tej możliwości kiedy wyczerpiemy nasze oszczędności. Odsetki naliczane są jedynie za kwotę, z której skorzystaliśmy. Oprocentowanie jest ustalane przez bank, który oferuje kredyt odnawialny i jest ono nam znane zanim podpiszemy umowę. Nie musimy się martwić o spłatę kredytu, albowiem jest ona automatyczna. Bank pobiera należną kwotę z naszego konta. Po uregulowaniu naszego zadłużenia, możemy na nowo korzystać z dostępnego limitu.

Co wybrać - kredyt odnawialny czy pożyczkę?

Decydując między tymi dwoma możliwościami, warto zapoznać się z korzyściami płynącymi zarówno z korzystania z pożyczki jak i kredytu odnawialnego. Największą różnicą jest forma pozyskiwania dodatkowego zastrzyku pieniędzy z użyciem obu możliwości. W przypadku pożyczki następuje to jednorazowo. Dostajemy całą kwotę, jakiej potrzebowaliśmy, po czym spłacamy ją sukcesywnie w wyznaczonym terminie. W przypadku kredytu odnawialnego mamy możliwość pobierania pieniędzy z dostępnej puli przez wyznaczony czas.

Proces aplikacji również wygląda inaczej. O pożyczkę aplikujemy u pożyczkodawców, których znaleźć możemy na Matchbanker.pl. Takie zobowiązania oferowane są przez instytucje pozabankowe, a cały proces przebiega online. W przypadku kredytu odnawialnego, powinniśmy wybrać się do banku. Będziemy zobowiązani podpisać umowę, zazwyczaj na okres 12 miesięcy, podczas których będziemy mogli korzystać z wyznaczonego limitu. Dzięki temu rozwiązaniu, dodatkowe pieniądze zawsze mamy pod ręką i możemy z nich skorzystać kiedy nagle przyjdzie taka potrzeba.
Duży atutem pożyczek jest możliwość uzyskania ich z zerowym oprocentowaniem. Oznacza to, że będziemy musieli spłacić jedynie tyle, ile pożyczyliśmy. W przypadku kredytu odnawialnego nie jest to możliwe.

Rozsądek na pierwszym miejscu

Niezależnie czy zdecydujemy się na korzystanie z kredytu odnawialnego czy też z pożyczki, trzeba dobrze przemyśleć taką decyzję. Należy zacząć od przeanalizowania naszego domowego budżetu oraz naszych potrzeb. Z pewnością istnieje możliwość udoskonalenia sposobu gospodarowania oszczędnościami, dzięki czemu będziemy w stanie uniknąć zaciągnięcia zadłużenia. Jeśli jednak nadal nie posiadamy wystarczających środków, kredyt odnawialny bądź pożyczka mogą okazać się korzystnym rozwiązaniem. Musimy jedynie upewnić się, że jesteśmy w stanie spłacić należność w wyznaczonym terminie, co w pełni ochroni nas przed zbędnymi trudnościami.

Przypisy