Dołącz do czytelników
Brak wyników

Wstęp

4 listopada 2015

Czy węzełki poprawiają pamięć?

0 227

Każdej nauce towarzyszą mity, przesądy, przekonania. Psychologia pod tym względem bije rekordy. Dziś rozprawiamy się z przesądami na temat pamięci.

Ślady pamięciowe są tak wiernym zapisem minionych zdarzeń jak zapis na taśmie wideo.

Jest to bardzo kusząca wizja, ale badania naukowe jej nie potwierdzają. Już w latach trzydziestych ubiegłego wieku psycholog angielski Frederic C. Bartlett wykazał, że przypominanie sobie tego, co zostało zapamiętane, ma charakter rekonstrukcji, a nie wiernej reprodukcji. Oznacza to, że obok przypomnień zdarzeń, które istotnie miały miejsce, mogą być przypominane zdarzenia lub jakieś ich fragmenty, które nigdy nie zaistniały, mimo iż możemy być przekonani o ich prawdziwości. O rekonstrukcyjnym charakterze przypomnień powinni pamiętać wszyscy, którzy z jakichkolwiek powodów muszą decydować, czy można uznać za prawdziwe przypomnienia jakichś zdarzeń, często z odległej nawet przeszłości, tak jak w przypadkach zeznań świadków w procesach sądowych.

Deja vu, czyli zjawisko „już towidziałem”, jest dowodemna reinkarnację.


Jest ono dowodem dla tych, którzy wierzą w reinkarnację. Dla badaczy pamięci zjawisko to świadczy o tym, że jeszcze bardzo wiele musimy się dowiedzieć o funkcjonowaniu pamięci. Zgodnie z jedną z hipotez, zjawisko deja vu jest przykładem odpamiętania jakiś scen lub sytuacji bez rozpoznania kontekstu, w którym pierwotnie były one spostrzegane.

Pierwsze ślady pamięciowe zaczynają się tworzyć dopieropo urodzeniu.

Do powstania śladu pamięciowego potrzebne są zasadniczo dwa czynniki: sytuacja bodźcowa oraz odpowiednio dojrzały i aktywny układ nerwowy. Czynniki te występują już w okresie życia płodowego, co oznacza, że pierwsze ślady pamięciowe powstają jeszcze przed urodzeniem. Z badań psychologicznych wynika, że dziecko po urodzeniu inaczej reaguje na te utwory muzyczne, których będąc w ciąży słuchała jego matka, a także inaczej reaguje na głos matki i ojca niż na głosy innych ludzi. Przeprowadzane badania dotyczyły głównie trzeciego trymestru ciąży – wiadomo jednak, że pierwsze połączenia synaptyczne kształtują się u płodu znacznie wcześniej, dlatego można przypuszczać, że również pierwsze ślady pamięciowe powstają u dzieci zanim osiągną one siódmy miesiąc rozwoju prenatalnego.

Dzięki hipnozie możnaprzypomnieć sobie rzeczy,których nie pamiętamy.


Z niektórych badań wynika, że podczas hipnozy możliwe jest zwiększenie odpamiętania, jednak wraz ze wzrostem przypominania sobie informacji prawdziwych, zwiększa się także liczba przypomnień zdarzeń, które nigdy nie miały miejsca. Badacze zwracają uwagę na fakt, że osoby poddane hipnozie i poproszone o dokładne przypomnienie sobie jakiegoś zdarzenia mają tendencję do traktowan...

Ten artykuł dostępny jest tylko dla Prenumeratorów.

Sprawdź, co zyskasz, kupując prenumeratę.

Zobacz więcej

Przypisy