Czy warto zdecydować się na dom inteligentny?

Materiały PR

Czy dom może być inteligentny? Oczywiście, że tak! W dzisiejszych czasach mamy do dyspozycji szereg innowacyjnych rozwiązań, które pozwalają zwiększyć poziom komfortu i bezpieczeństwa codziennego życia. Dostępnych jest wiele interesujących systemów, które z pewnością warto jest wziąć pod uwagę podczas projektowania budynków. Miłośnicy innowacyjnych technologii z pewnością będą usatysfakcjonowani.

Czy dom może być inteligentny? Oczywiście, że tak! W dzisiejszych czasach mamy do dyspozycji szereg innowacyjnych rozwiązań, które pozwalają zwiększyć poziom komfortu i bezpieczeństwa codziennego życia. Dostępnych jest wiele interesujących systemów, które z pewnością warto jest wziąć pod uwagę podczas projektowania budynków. Miłośnicy innowacyjnych technologii z pewnością będą usatysfakcjonowani.

POLECAMY

Co to jest dom inteligentny?

Inteligentne domy cieszą się rosnącym zainteresowaniem. Coraz więcej osób poszukuje sprawdzonych sposobów na to, aby podnieść swobodę i wygodę życia. Wbrew pozorom nie jest to tak trudne, jak mogłoby się wydawać. Należy jednak liczyć się z dodatkowymi kosztami, co dla niektórych może być ogromnym minusem.

Dom inteligentny to budynek wyposażony w systemy automatyczne. To zbiór elementów, które komunikują się ze sobą. Tworzą one sieć automatyki domowej. Na uwagę zasługuje fakt, że komunikacja występuje nie tylko pomiędzy urządzeniami, ale również pomiędzy urządzeniami a domownikami. Brzmi to skomplikowanie, jednak w praktyce jest to wyjątkowo prosty i przyjemny w obsłudze system. Może on zostać w stu procentach przystosowany do osobistych potrzeb oraz wymagań.

Jakie systemy automatyczne warto zainstalować?

O wdrożeniu systemów automatycznych warto jest pomyśleć już na etapie projektowania domu. Budowa nowego domu jest najlepszym momentem na montaż instalacji zarządzania budynkiem. Niektóre projekty domów MGProjekt są wstępnie przystosowane do wprowadzenia takich rozwiązań, co znacznie ułatwia ich wdrożenie. Możliwości jest wiele, a więc pierwszym krokiem jest określenie tego, jakich efektów oczekujemy. Poniżej przedstawiono kilka ciekawych propozycji.

1. Inteligentne gniazdka - to rozwiązanie niezwykle praktyczne, które sprawdzi się w każdym domu. Kontrolują one przepływ prądu, co zmniejsza ryzyko zwarć oraz uszkodzenia sprzętu. Ponadto umożliwiają one połączenie się z aplikacją mobilną, którą można zainstalować na smartfonie, czy też tablecie. Dzięki temu w sposób zdalny odłączymy dane urządzenie od prądu. Nie musimy zastanawiać się, czy przed wyjściem wyłączyliśmy żelazko, czy nie. Sprawdzimy to za pomocą aplikacji, co gwarantuje podwyższony poziom wygody. Dodatkowym atutem jest możliwość monitorowania zużycia energii. Bez trudu sprawdzimy, które urządzenia pochłaniają największą ilość prądu. Możemy także ustalić harmonogram, dzięki któremu wybrane sprzęty zostaną odłączone od zasilania o określonej porze.

2. Systemy alarmowe - mogą one składać się z dowolnie wybranych przez nas urządzeń np. czujnika ruchu, czujników okien i drzwi. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby połączyć je również z syrenami alarmowymi. To sprawdzony sposób na to, aby zwiększyć poziom bezpieczeństwa użytkowania budynku. Sterowanie odbywa się poprzez aplikację mobilną. Oczywiście system możemy obsługiwać nie tylko w domu, ale również na odległość.

3. Inteligentne czujniki - w tym przypadku wybór jest wyjątkowo szeroki. Dużym zainteresowaniem cieszą się czujniki gazu, które w sposób automatyczny dokonują pomiaru jego stężenia. W przypadku rozszczelnienia się instalacji, czy też innych nieprawidłowości zostaniemy o tym błyskawicznie poinformowani. Warto jest także wziąć pod uwagę czujniki dymu, czujniki zalania, czy też czujniki temperatury.

4. Inteligentne oświetlenie - to nie tylko możliwość włączenie lub wyłączenia światła za pomocą smartfona. W wielu przypadkach możemy zmienić barwę, czy też jego natężenie. Zdalnie możemy sterować zarówno oświetleniem wewnętrznym, jak i zewnętrznym.

5. Inteligentne ogrzewanie - dzięki niemu będziemy mogli monitorować temperaturę panującą w poszczególnych pomieszczeniach. Warto jest również rozważyć zakup urządzeń dokonujących pomiaru poziomu wilgotności w danym wnętrzu.

Zalety inteligentnego domu

Systemy inteligentnego domu dedykowane są przede wszystkim tym, którym nie są obce nowoczesne technologie. To prawdziwa gratka dla wszystkich, którzy cenią sobie podwyższoną funkcjonalność, komfort, a także oszczędność czasu.

Zalety inteligentnego domu to

 • możliwość stworzenia zaawansowanego systemu bez użycia kabli,
 • bezproblemowe dostosowanie urządzeń do indywidualnych potrzeb,
 • zdalne sterowanie za pomocą aplikacji mobilnej,
 • wysoka mobilność poszczególnych urządzeń,
 • wyższa swoboda i wygoda codziennego życia,
 • poprawa poziomu bezpieczeństwa,
 • mniejsze ryzyko zaistnienia pożaru, zwarcia elektrycznego, włamania i wielu innych niebezpiecznych sytuacji.

Ile kosztuje instalacja inteligentnego domu?

Nie można jednoznacznie powiedzieć, ile będzie nas kosztować instalacja inteligentnego domu. Wiele zależy od tego, jakie systemy postanowiliśmy wdrożyć. Jest to więc kwestia bardzo indywidualna. Poniżej przedstawiono przykładowe koszty.

 • inteligentne gniazdo WiFi - 60 zł
 • inteligenta listwa WiFi (3 gniazda) - 170 zł
 • zestaw inteligentnego oświetlenia - 600 zł
 • zestaw inteligentnych głowic termostatycznych - 900 zł
 • inteligentny czujnik dymu - 270 zł
 • inteligentny czujnik temperatury - 240 zł
 • inteligentna kamera domowa - 900 zł
 • inteligentne czujniki okien i drzwi - 450 zł

Przypisy

  POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI