Czy to już zbieractwo?
Jak tu cokolwiek wyrzucić, kiedy wszystko może się przydać? Lepiej więc dalej upychać po szafach i liczyć, że przestrzeń w której mieszkamy, jakoś magicznie się powiększy.

Według ADAA (Anxiety and Depression Association of American) o zbieractwie możemy mówić, gdy osoba ma trudność w rozstawaniu się lub wyrzucaniu przedmiotów. Nieważne czy to cenne rzeczy czy stary sweter – ważne, że nie jesteś w stanie się go pozbyć. „No bo co, jeśli kiedyś się przyda?”. Z życia wiemy, że ten dzień zazwyczaj nigdy nie nadchodzi, a gromadzone rzeczy zaczynają utrudniać poruszanie się po mieszkaniu. Szuflady się nie domykają, szafy pełne są nigdy nie noszonych (czasem nie pasujących już) ubrań. Problem ten jest znacznie szerszy niż tylko kwestia zagraconej przestrzeni. To dysfunkcyjne zachowanie, które powoduje problemy emocjonalne, fizyczne, a także finansowe.
Zbieractwo może funkcjonować samo w sobie bądź być symptomem głębszego zaburzenia na przykład zaburzeń obsesyjno – kompulsywnych, ADHD czy nawet depresji. Często jest też związane z kompulsywnym kupowaniemZbie
Kup najnowsze e-wydanie "Charakterów" z e-bookiem (pakiet Premium), a dostęp do tego artykułu oraz 7 tys. pozostałych tekstów na naszej stronie uzyskasz GRATIS! To się NAPRAWDĘ OPŁACA. Cena za miesiąc tylko 15 zł.
Zobacz pełną ofertę cyfrowych Charakterów