Czy szkoła jest firmą usługową?

Wstęp

Czy wiedza z dziedziny marketingu i zarządzania da się wprost przełożyć na praktykę kierowania szkołą? Czy dyrektor szkoły to po prostu menedżer firmy usługowej, tak jak kierownik hotelu, restauracji czy biura podróży?

Podstawowym celem typowej firmy usługowej jest zysk ekonomiczny, jest on też miarą sukcesu menedżerskiego, świadczy o dobrym zarządzaniu firmą.
Czy szkoła jest firmą usługową? Czy celem funkcjonowania szkoły jest generowanie zysku? Raczej nie – nawet w przypadku szkół prywatnych czy społecznych, w których rodzice płacą czesne. Celem szkoły jest wspieranie rozwoju dziecka, a w dalszej konsekwencji – rozwoju społeczeństwa. Szkoła powinna rozwijać wiedzę oraz kompetencje korzystania z niej, ale także wspierać dzieci i młodzież w rozwoju emocjonalnym i społecznym.

Rodzice oczekują od szkoły nie tylko dostarczania encyklopedycznej wiedzy, ale też praktycznego wsparcia procesu wychowawczego. Czasem jednak szkoła jest osamotniona w wysiłkach wychowawczych, bo rodzice nie mogą lub nie potrafią podołać temu obowiązkowi, wówczas na szkołę spada odpowiedzialność – jakkolwiek górnolotnie by to zabrzmiało – za umiejętności społeczne i jakość życia całych grup społecznych.

Klienci i ich rola w kształtowaniu firmy

Zaspokajanie potrzeb klientów jest oczywiście nadrzędną zasadą i istotą funkcjonowania firmy usługowej i, co niezwykle ważne, jest także drogą do wytworzenia zysku. Zasada funkcjonowania jest dosyć oczywista – zadowoleni klienci wydają więcej i częściej korzystają z usług firmy, co generuje większe zyski. Natomiast w przypadku szkoły satysfakcjonujące zaspokojenie potrzeb klientów nie skutkuje bardziej intensywnym korzystaniem z usług szkoły i większym wkładem w jej zyski. Warto też zastanowić się, kim właściwie są klienci szkoły i co ich różni od klientów innych firm usługowych.

Klienci firm usługowych nie oddziałują na siebie wzajemnie ani na kształt i funkcjonowanie firm. To zbiór klientów, a nie spójna grupa. Zupełnie inaczej przedstawia się sytuacja klientów szkoły. Po pierwsze, klientami są zarówno rodzice, jak i dzieci, które bezpośrednio korzystają z usług szkoły. Po drugie, obie te grupy szybko tworzą „społeczności” o swoistej strukturze i kanałach komunikacyjnych.

W obrębie swojej grupy klienci szkoły porozumiewają się, wpływają na siebie wzajemnie, „zarażają się” emocjami i opiniami, wchodzą ze sobą w konflikty wynikające z korzystania z usług szkoły itp. Szkoła ma więc nie „zbiór klientów”, lecz „grupę kliencką” z wszelkimi tego konsekwencjami, na przykład wpływem, jaki grupa może wywierać na szkołę, próbując zmienić jej sposób funkcjonowania (częste naciski na zmianę wychowawcy w klasie).

Kolejnym ważnym aspektem jest odbiór usług i ich opłacenie. W przypadku typowej firmy usługowej bezpośredni odbiorca usługi doko...

Pozostałe 80% artykułu dostępne jest tylko dla Prenumeratorów.



 

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI