Dołącz do czytelników
Brak wyników

Materiały PR

2 października 2018

Czy strój może poprawić naszą samoocenę?

0 655

Choć istnieją ważniejsze powody decydujące o naszej samoocenie, strój bez wątpienia ma na nią pewien wpływ. Według niektórych źródeł jest on nawet dość duży. Za pomocą odpowiednich ubrań możemy podkreślić swój charakter, nastrój, a nawet niektóre przekonania. Czym właściwie jest strój dopasowany do osobowości? Jak wpływa na nasz humor i samoocenę?

Choć istnieją ważniejsze powody decydujące o naszej samoocenie, strój bez wątpienia ma na nią pewien wpływ. Według niektórych źródeł jest on nawet dość duży. Za pomocą odpowiednich ubrań możemy podkreślić swój charakter, nastrój, a nawet niektóre przekonania. Czym właściwie jest strój dopasowany do osobowości? Jak wpływa na nasz humor i samoocenę?

Wybierasz ubrania na „chybił-trafił”? Na co dzień celujesz w szarości i czerń? Możliwe, że chcesz wtopić się w tłum. Albo po prostu masz nastrój, który sprawia, że pragniesz się jedynie „zakamuflować” i odciąć od świata zewnętrznego. Bardzo możliwe, że w lepszy dzień zechcesz się wyróżnić, przyciągnąć wzrok. Wtedy z pewnością będziesz przykładać większą wagę do tego, co ubierasz, decydując się na odważniejsze fasony i ciekawszą kolorystykę. Jak widać, strojem wyrażamy przede wszystkim swoje aktualne samopoczucie. Gdy czujemy, że chcemy jedynie spokoju i mamy nieco „przygaszony” nastrój, decydujemy się na odcienie czarnego, kolory ziemi i proste fasony. To również standardowy ubiór ludzi nieco nieśmiałych. Jednak nie warto generalizować – czerń i szarość nie jest niczym złym. Byle nie w nadmiarze…

POLECAMY

Dlaczego? Według profesor Karen Pine, badającej wpływ odzieży na naszą osobowość, „stajemy się tym, co nosimy”. Gdy chcemy poprawić swój humor, celujmy w żywsze barwy, które stymulują i zwiększają poczucie własnej wartości. Według psychologii kolorów najlepiej sprawdzą się w tym celu odcienie kojarzące się z ciepłem i słońcem, czyli czerwony, żółty, pomarańczowy. Nie ma wątpliwości, że osobom przebojowym i pewnym siebie zazwyczaj bardziej zależy na wykreowaniu oryginalnego wizerunku w społeczeństwie. Dlatego z reguły są odważniejsze w modowych wyborach. Przykładowo, kobiety chcące wyglądać wyjątkowo, nieco rzadziej kupują w sieciówkach.

Jak wybierać ubrania, aby wyrazić siebie?

Miejscem, w którym osoby pewne siebie i dbające o wygląd szukają nietuzinkowych stylizacji, częściej jest butik online, bądź mały sklepik. Niezależnie od tego, gdzie kupujemy, odpowiedni strój może poprawić naszą samoocenę. Wielu osobom skupienie się na własnym wyglądzie pozwala wyrazić siebie. Często stanowi też pewnego rodzaju „terapię”, która pomaga przełamać nieśmiałość, kompleksy, ukryć pewne mankamenty urody czy figury. W ten sposób skutecznie potęgujemy poczucie własnej wartości. Najważniejsze w psychologii ubioru jest to, aby czuć się komfortowo w wybranym stroju. Wbrew temu, co sygnalizuje otoczenie, musimy celować w takie stylizacje, które podobają się przede wszystkim nam.

Oczywiście nie chodzi o to, aby przejść przez życie w wygodnej, workowatej bluzie i dżinsach. Wręcz przeciwnie – starajmy się wybierać ubrania stosowne do swojej figury, wykonywanej pracy, charakteru. Gdy chcemy podnieść swoją samoocenę, warto postawić czasem na odważniejsze stylizacje. Możemy ubierać je na specjalne okazje, w czasie wolnym, a z czasem, stopniowo „przenieść” je do życia codziennego. Szukajmy ciuchów kolorowych, nie wypełniajmy szafy wyłącznie szaro-burymi rzeczami, które w nadmiarze mogą mieć negatywny wpływ na naszą psychikę. Celujmy przy tym w ubrania dobre jakościowo, pamiętając, że to zdecydowanie ważniejsze, niż ich ilość. Wiele takich propozycji oferujemy m.in internetowy butik Provocativ.Przypisy