Czy chcę i potrafię być sobą?

Ja i mój rozwój Wstęp

Z jednej strony pragniemy być unikatami, z drugiej zaś chcemy należeć do jakiegoś My, być podobni do innych, tych, na których nam bardzo zależy.

Czytam książkę Mary F. Rogers Barbie jako ikona kultury. Rozważania dotyczą wpływu lalki Barbie na różnorodne aspekty życia w Stanach Zjednoczonych. Barbie to przecież nie tylko dziewczęca zabawka, ale także wzorzec czy ideał piękna. Nic dziwnego, że co rusz słyszymy o młodych kobietach, które pragną upodobnić się do tej „kultowej” lalki. A to o Amerykance Blondie Bennett, która nie tylko stosownie do wzorca powiększyła sobie piersi, usta i zrobiła wiele innych zabiegów, ale nawet, jak zapewnia, pragnie – w imię swojego ideału – pozbyć się mózgu. Na dobrej drodze do dorównania Barbie jest też Ukrainka Waleria Łukjanowa. A przecież nie są samotne, naśladowczyń jest wiele.

Dlaczego o tym piszę? Dlatego, że to żywe dowody na pragnienie wyzbycia się własnego Ja i pragnienie, aby być kimś innym, niż się jest. No właśnie… „Być jak John Malkovich” albo jak Diana Ross, albo jak Lara Croft, jak…

Jednym z problemó...

Pozostałe 80% artykułu dostępne jest tylko dla Prenumeratorów. 

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI