Czemu ludziom jest ze sobą dobrze

Rodzina i związki Praktycznie

Nie ma takiej prawidłowości, że jeśli z kimś czujemy się dobrze w różnych obszarach życia, to będziemy się też tak czuć w sferze seksu. Tak samo dopasowanie seksualne nie oznacza dopasowania w innych sferach.

Piotr Żak: – Na czym polega dobry seks?

POLECAMY

Wiesław Sokoluk: – Gdybym to wiedział, to nie byłbym skromnym polskim seksuologiem, ale milionerem i światowym celebrytą, a może i noblistą. To jest sfera bardzo osobistych odczuć. Odpowiedzialnie możemy mówić co najwyżej o kilku bardzo ogólnych cechach.

Pierwszą z nich jest utrzymująca się przez dłuższy czas wzajemna ciekawość partnerów na siebie pomimo upływu lat, poczucie wzajemnej atrakcyjności.

Drugą – odporność na habituację, która zawsze zaczyna działać w stałym układzie i często jest pierwszym krokiem do jego zguby.

Trzecią – istnienie obszaru znacznie szerszego niż tylko aktywność seksualna. To obszar porozumień intymnych, gestów, postaw ciała, które nie są od razu zaproszeniem do stosunku. Ale niech pan mnie nawet nie pyta o definicję dobrego seksu. Nie znam jej, a nawet jakbym znał, to bardzo mocno bym się zastanowił, czy ją podać. Można by w ten sposób wyrządzić krzywdę wielu ludziom, bo zaczęliby się zastanawiać, czy oni pasują do tej definicji.

Część z pewnością uznałaby, że nie pasuje, choć do tej pory było im ze sobą dobrze, zaczęłaby się tym martwić, a w końcu związek rozpadłby się. Powtórzę jeszcze raz: dobry seks to kwestia bardzo indywidualna. Gdybyśmy teraz wyszli obaj na ulicę i poprosili przypadkowych ludzi, że...

Ten artykuł jest dostępny tylko dla zarejestrowanych użytkowników.

Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się.

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI