Co po zdradzie

Rodzina i związki Praktycznie

Zdrada zawsze jest wyrazem potrzeby jakiejś zmiany w związku. Coś obojgu partnerom komunikuje. Czy zechcą się w to wsłuchać?

Pierre jest spełnionym zawodowo prawnikiem. W życiu osobistym też układa mu się dobrze – ma żonę Anne i dwójkę dzieci. Prowadzi uporządkowane życie, póki na ceremonii zamknięcia targów książki nie spotyka Elsy, utalentowanej pisarki. Budzi się między nimi erotyczna fascynacja. Pięćdziesięcioletni Pierre znów czuje się podziwiany i pożądany. W relacji z Elsą przeżywa to, co już dawno wypaliło się w związku z żoną – namiętność, ekscytację seksualną. Kocha żonę, ale nie może przestać myśleć o pięknej nieznajomej. Losy bohaterów filmu „Pożądanie” w reżyserii Lisy Azuelos pokazują, że każde małżeństwo wystawione jest na ryzyko zdrady. Dzieje się tak, ponieważ z czasem namiętność – ten najbardziej spajający początkowo czynnik – nieuchronnie słabnie.

Dziecięce pragnienia

Po latach w życie małżonków wkrada się rutyna. Coraz mniej są ciekawi siebie i sobą zafascynowani. Pojawia się pokusa, by znów doświadczyć tego z kimś innym. Ten stan jest pociągający szczególnie dla osób, które mają niezaspokojone dziecięce pragnienia intensywnej uwagi i uczucia drugiej osoby, takich jak np. Monika – jej matka była chłodną, skoncentrowaną na sobie i niedostępną osobą, zmagającą się z depresją, a ojciec alkoholik, lekarz, większość czasu spędzał w pracy. Zajmowały się nią różne, przypadkowe osoby, które wciąż odchodziły. Nie zaznała bezpieczeństwa w bliskich relacjach. Gdy dorosła, jej związki szybko się rozpadały, głównie z powodu zdrad Moniki – w ten sposób radziła sobie z lękiem przed bliskością i z nieuświadomionym przekonaniem, że prędzej czy później znów zostanie opuszczona.

Innym powodem zdrady może być wyniesiony z dzieciństwa brak poczucia własnej wartości. Marek poczuł, że dusi się w związku, kiedy żona po urodzeniu dziecka zaczęła wyrażać niezadowolenie z niektórych jego zachowań. Sama przeżywała wiele frustracji, przyjście na świat synka zmieniło jej życie. Z drugiej strony miała poczucie, że Marek poświęca jej coraz mniej uwagi, sporo czasu spędza poza domem. Gdy mówiła mu o swoich uczuciach, czuł się atakowany. Jako dziecko Marek doświadczał warunkowej miłości: rodzice chwalili go tylko wtedy, gdy spełniał ich oczekiwania – jeśli nie, gniewali się i karali go fizycznie. W efekcie niezadowolenie bliskich osób kojarzyło mu się z odrzuceniem i poniżeniem. Takie emocje obudziła w nim zmiana relacji z żoną po narodzinach dziecka. Radził sobie, nawiązując kontakty z innymi kobietami. Każdej nowej znajomości na początku towarzyszył zachwyt partnerki, który kompensował mu poczucie braku własnej wartości w relacji z żoną.

Zdrada partnera może też być wyrazem kumulowanej przez lata złości do niego. Mateusz często ulegał żonie. Najpierw ustępował, bo dziecko było małe, potem dla świętego spokoju, bo żona potrafiła zrobić awanturę, gdy coś szło nie po jej myśli. Nie postawił żonie granic, po prostu przestał darzyć ją dobrymi uczuciami. Kumulowaną przez lata złość do żony rozładował, nawiązując intymną relację z kobietą poznaną na imprezie integracyjnej w firmie. Zamieszkał z nią. Sytuacja się odwróciła – teraz żona cierpiała.

Radek ożenił się z kilka lat starszą od siebie Agnieszką. Żona urodziła córkę, nie wróciła do pracy – zajmowanie się domem stało się treścią jej życia. Kiedy córka podrosła, zaczęli marzyć o drugim potomku, jednak Agnieszka miała kłopoty z zajściem w ciążę, w międzyczasie przekroczyła czterdziestkę. Patrząc na nią, Radek uświadamiał so...

Ten artykuł jest dostępny tylko dla zarejestrowanych użytkowników.

Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się.

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI