Czas na psychoterapię

Wstęp

Pod koniec wakacji wiele osób myśli o wprowadzeniu zmian w swoim życiu. Niektórzy decydują się wtedy na rozpoczęcie psychoterapii. Kiedy i z jakimi problemami można, a kiedy trzeba zgłosić się na psychoterapię? Jaki rodzaj terapii wybrać? Istnieje wiele szkół psychoterapii. Rodzaj pomocy psychologicznej zależy od predyspozycji, problemów i oczekiwań osoby, która jej potrzebuje. Jakie są rodzaje psychoterapii? Na jakich koncepcjach teoretycznych się opierają i jakimi metodami się posługują? Co nam oferują? Jakich efektów możemy się spodziewać, zgłaszając się na dany rodzaj psychoterapii? Jak długo trwa terapia? Ile trzeba za nią zapłacić? Gdzie szukać pomocy? Czym się kierować, wybierając ośrodek i psychoterapeutę? Na te pytania odpowiemy w kolejnych numerach „Charakterów”. Przybliżymy podstawowe nurty psychoterapii, ich założenia i metody pracy. Podamy też adresy renomowanych ośrodków, a niektóre z nich szerzej zaprezentujemy. W tym numerze omawiamy terapię psychoanalityczną. Za miesiąc opiszemy terapię poznawczo-behawioralną.

Coś ci poradzę: idź do psychologa – kiedy i komu tak powiemy? Komu i w jakiej sytuacji potrzebna jest pomoc psychologiczna albo psychoterapia? Może zawsze wtedy, kiedy możemy postąpić tak lub siak, przydałaby się psychologiczna konsultacja, aby wybrać jak najlepiej? Ale nikt nas nie zwolni od autorskiej odpowiedzialności za swoje życie, a najlepsze decyzje w naszych sprawach to własne decyzje.

Może więc nigdy nie warto zanadto dopuszczać innych do swoich spraw? Może człowiek powinien radzić sobie sam? Ale co jakiś czas warto przed kimś całkiem odkryć karty. W zadziwiającej skuteczności zwierzania się drugiej osobie tkwi jakaś tajemnica. Dlaczego to działa? Galileusz powiedział: „Dajcie mi punkt oparcia, a poruszę Ziemię”. Nam również, aby poruszyć naszą ziemię i zmienić coś w życiu, potrzebny jest chwilowy punkt oparcia na zewnątrz.
Idź do psychologa, jeśli coś się tak zagmatwało, że straciłeś jasność sądu i nie wiesz już, ani co czujesz, ani czego chcesz. Co masz wybrać i jakie są w ogóle możliwości w sytuacji, w jakiej się znalazłeś? Psycholog pomoże ci stworzyć przejrzystą mapę twojej sytuacji, katalog rozwiązań i ich konsekwencji. Pomoże ci też określić twoje uczucia i potrzeby. Wybierać będziesz ty.

Możesz pójść do psychologa w związku z inną osobą. Twój brat lub mąż codziennie pije i robi rzeczy, z powodu których wstydzisz się za niego. Gdy zwracasz mu uwagę, złości się i mówi, że musi się rozluźnić. Puka się w czoło, gdy sugerujesz mu, że jest alkoholikiem. Nie wiesz, co masz robić. Zauważasz, że myślisz o tym częściej niż o jakiejkolwiek innej sprawie. Boisz się, co zmaluje znowu w tym tygodniu. Psycholog pomoże ci urealnić obraz sytuacji. Powie, po czym rozpoznać uzależnienie od alkoholu. Ale przede wszystkim skupi uwagę na tobie – na twoim samopoczuciu, twoich obawach, wątpliwościach i potrzebach. Spróbuje udzielić ci wsparcia w tej trudnej dla ciebie sytuacji.

Idź do psychologa, jeśli niepokoi cię twoje zachowanie. Jeśli coś jest nie tak, inaczej niż kiedyś. Na przykład budzisz się nad ranem i nie możesz już zasnąć albo wracasz z pracy i wrzeszczysz na swoje dziecko, które ogląda jakąś bajkę w telewizji: „Wyłącz natychmiast te bzdury!”. Mama dzwoni do ciebie i ma żal, że nie złożyłeś jej imieninowych życzeń, a przecież zawsze pamiętałeś. Masz wrażenie, że wszyscy mają do ciebie pretensje. Przesadzają, ale ty sam też się sobie dziwisz. Wczoraj zapomniałeś wyłączyć czajnik, o mało nie przejechałeś przechodnia. Psycholog pomoże ci znaleźć wspólny mianownik twoich zachowań. Na pierwszy rzut oka wygląda to na stres. Jakie są jednak jego źródła? Czemu właśnie teraz jesteś tak obciążony? Co możesz zrobić, żeby odzyskać spokój wewnętrzny?

Idź do psychologa, jeśli łapiesz się na irracjonalnych uczuciach. Uczucia często są irracjonalne, chodzi jednak o stały schemat reagowania w sposób irracjonalny i nieprzyjemny dla ciebie – na przykład panicznie boisz się czegoś, co dla innych jest neutralne lub najwyżej trochę niepokojące. Mdlejesz z przerażenia przed nawet niewielką ekspozycją społeczną – powiedzmy przed wykładem, podczas którego profesor czasami zadaje studentom jakieś pytania. Odmówiłaś wyjazdu na wakacje na wieś, bo możesz tam spotkać pająka. Podobnie możesz bać się burzy, ciąży, egzaminów, latania samolotem. Ludzie często boją się takich rzeczy i zazwyczaj radzą sobie poprzez unikanie niepokojących sytuacji. Jeśli jednak lęk uniemożliwia ci realizację ważnych życiowych potrzeb albo rozciąga się...

Pozostałe 80% artykułu dostępne jest tylko dla Prenumeratorów. 

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI