Autor: Maria Król-Fijewska

Działy
Wyczyść
Brak elementów
Wydanie
Wyczyść
Brak elementów
Rodzaj treści
Wyczyść
Brak elementów
Sortowanie

Jesteś ważny taki, jaki jesteś

W podejściu humanistyczno-egzystencjalnym zaburzenie psychiczne wiąże się z niezaspokojeniem potrzeb, takich jak potrzeba bezpieczeństwa, miłości czy szacunku. Psychoterapia tworzy warunki pozwalające rozpoznać swoje potrzeby i cele oraz określić drogi ich realizacji.

Czytaj więcej

Tajemnice tajemnic

Każdy z nas ma swoją tajemnicę. Swój intymny, mały świat, dzięki któremu możemy zachować granice własnego „ja”. Intymny świat, który rozbudowujemy przez całe życie i którego zaciekle bronimy, jeśli zajdzie potrzeba. Bywa jednak, że broniąc swoich sekretów, zatracamy się. Bo nie dość, że nie zdradzamy ich nikomu, to jeszcze, by je ukryć, musimy kłamać, zmyślać, przeinaczać rzeczywistość. W takich wypadkach tajemnice, które pierwotnie budowały nasz świat, mogą go zniszczyć. Kiedy i jakie tajemnice warto zatem pielęgnować? Komu i w jakich okolicznościach je zdradzać? A co powinno zostać wiadome tylko nam?

Czytaj więcej

Czas na psychoterapię

Pod koniec wakacji wiele osób myśli o wprowadzeniu zmian w swoim życiu. Niektórzy decydują się wtedy na rozpoczęcie psychoterapii. Kiedy i z jakimi problemami można, a kiedy trzeba zgłosić się na psychoterapię? Jaki rodzaj terapii wybrać? Istnieje wiele szkół psychoterapii. Rodzaj pomocy psychologicznej zależy od predyspozycji, problemów i oczekiwań osoby, która jej potrzebuje. Jakie są rodzaje psychoterapii? Na jakich koncepcjach teoretycznych się opierają i jakimi metodami się posługują? Co nam oferują? Jakich efektów możemy się spodziewać, zgłaszając się na dany rodzaj psychoterapii? Jak długo trwa terapia? Ile trzeba za nią zapłacić? Gdzie szukać pomocy? Czym się kierować, wybierając ośrodek i psychoterapeutę? Na te pytania odpowiemy w kolejnych numerach „Charakterów”. Przybliżymy podstawowe nurty psychoterapii, ich założenia i metody pracy. Podamy też adresy renomowanych ośrodków, a niektóre z nich szerzej zaprezentujemy. W tym numerze omawiamy terapię psychoanalityczną. Za miesiąc opiszemy terapię poznawczo-behawioralną.

Czytaj więcej