Cyfrowy terapeutyk na receptę?

Otwarty dostęp Artykuł sponsorowany

Cyfrowa przestrzeń błyskawicznie wkracza do gabinetów terapeutów. I nie chodzi tu jedynie o spotkania z klientem na odległość. Wizyty online od czasów pandemii stały się standardem, mimo początkowego sceptycyzmu. Przed nami kolejna cyfrowa rewolucja — tym razem połączy pracę specjalistów z aplikacjami mobilnymi dla pacjentów. Przebadane i certyfikowane aplikacje mogą demokratyzować dostęp do opieki, przyspieszać efekty leczenia, a także zwiększać świadomość profilaktyki. Już dziś w niektórych krajach aplikacje są refundowane w ramach recept.

Nowe technologie coraz częściej oferują wsparcie w dbaniu o zdrowie psychiczne. Przekonują się o tym osoby, które poszukują podręcznych i prostych w obsłudze materiałów samopomocowych, jak i terapeuci, którzy pragną zapewnić swoim klientom nowoczesne narzędzia do pracy własnej. Szacuje się, że pod koniec 2021 roku na świecie istniało aż 20 tysięcy aplikacji mobilnych poświęconych zdrowiu psychicznemu. Specjaliści coraz częściej dostrzegają w cyfrowych rozwiązaniach nie zagrożenie, a sprzymierzeńca.

POLECAMY

Czy wiesz już czym jest DTx?

Cyfrowe terapeutyki (DTx - digital therapeutics) uznawane są za rozwiązanie przyszłości. Digital Therapeutics Alliance (DTA) definiuje cyfrowe terapeutyki jako „dostarczanie pacjentom opartych na dowodach interwencji terapeutycznych, które są sterowane oprogramowaniem, w celu zapobiegania, zarządzania lub leczenia zaburzenia, lub choroby medycznej”. Wykorzystywane są niezależnie albo w połączeniu z innymi terapiami czy lekami.

Takie rozwiązania działają w dużej skali, a ich efekty są łatwo mierzalne. Przykładowo rozwiązania firmy SilverCloud Health w randomizowanych badaniach kontrolnych pomogły 60% pacjentów z depresją i 50% ze zdiagnozowanym lękiem osiągnąć kryteria powrotu do zdrowia już w ciągu 3 miesięcy1. Wysoką skuteczność osiągają także aplikacje skupione na problemach bezsenności, jak np. Sleepio pomagające 76% badanych wrócić do zdrowych wskaźników snu.

Cyfrowy terapeutyk na receptę? Czy także w Polsce?

Cyfrowe terapeutyki rozwijają się dynamicznie, choć proces ich rozwoju, weryfikacji i certyfikacji zajmuje dużo czasu i bardzo przypomina wprowadzanie na rynek środków farmakologicznych.

Poza USA pionierem na tym polu są Niemcy, gdzie od 2 lat w ramach procedury DiGA2 aplikacje wsparcia zdrowia psychicznego są przepisywane na receptę przez lekarzy lub psychoterapeutów i refundowane państwowo oraz prywatnie. Takie rozwiązania istnieją także w Belgii i Francji, a kolejne kraje pracują nad podobnymi systemami.

W sierpniu tego roku również polskie Ministerstwo Zdrowia ogłosiło rozpoczęcie prac nad certyfikacją aplikacji i włączaniem ich do Portfela Aplikacji Zdrowotnych3. Na razie nie są znane szczegółowe założenia, ale ministerstwo wymienia zdrowie psychiczne jako dziedzinę, w której nastąpi dynamiczny rozwój wykorzystania nowych technologii. 

Skąd się biorą cyfrowe terapeutyki?

Zapotrzebowanie na pomoc psychologiczną i psychiatryczną tylko rośnie, a dostępność specjalistów ma swoje ograniczenia. Zapewnienie podstawowej opieki wszystkim osobom, które jej potrzebują, powinno być priorytetem. Nie można zapomnieć jednak o bezpieczeństwie, przebadanych metodach i udowodnionej skuteczności.

Droga do włączania cyfrowych terapeutyków w proces leczenia wiedzie przez liczne badania wstępne oraz kliniczne potwierdzające ich skuteczność. W Polsce taką drogę obrały na przykład Prosoma (wsparcie pacjentów onkologicznych), Calmsie (gry dla dzieci) oraz Mindy (największa polska aplikacja wsparcia zdrowia psychicznego).

Mindy od początku testuje wewnętrznie skuteczność treści, które tworzone są przez zespół specjalistów. Jeszcze w tym roku ruszą oficjalne badania koordynowane przez naukowców jednego z polskich uniwersytetów. Zweryfikują skuteczność interwencji poprzez treści dostępne w Mindy oraz zmierzą wpływ pracy z aplikacją na wskaźniki zdrowia psychicznego.

Z Mindy może skorzystać samodzielnie każdy — wystarczy pobrać aplikację na swój telefon. Wiele osób dowiaduje się o aplikacji od swojego terapeuty. Dlatego powstał program ,,Mindy dla specjalistów” - darmowy dostęp do aplikacji dla psychoterapeutów i psychologów oraz możliwość włączenia dodatkowego wsparcia dla ich klientów.

Chcesz zadbać samodzielnie o swoje zdrowie psychiczne? A może jesteś specjalistą i szukasz wsparcia dla swoich klientów?

Wielu terapeutów, szczególnie tych działających w nurcie poznawczo-behawioralnym, uznaje zadania domowe i pracę własną klienta za istotny element procesu. Niektórzy w ramach psychoedukacji polecają książki, filmy, podcasty i artykuły. Pomocne okazują się też ćwiczenia relaksacyjne, oddechowe czy medytacje. Specjaliści w wywiadach wskazują, że niełatwo jest znaleźć rzetelnie przygotowane materiały, które jednocześnie są atrakcyjne i angażujące.

Jednym z rozwiązań jest aplikacja Mindy z ponad 700 treściami z obszaru psychoedukacji, ćwiczeń CBT, medytacji, ćwiczeń oddechowych, technik relaksacyjnych czy wsparcia snu. Materiały przygotowane są przez zespół ponad 40 psychoterapeutów, wykładowców akademickich i trenerów uważności. Do konkretnych potrzeb dopasowane są różnorodne formy — pojedyncze nagrania, złożone kursy, formy audio i wideo, interaktywne plansze lub kwestionariusze, różne długości sesji oraz głosy lektorów.

W dbaniu o zdrowie psychiczne niezwykle ważne są systematyczność i zaangażowanie, dlatego treści przygotowane są w taki sposób, aby praca własna była jak najbardziej przyjazna, a motywacja — jak największa. Wyobraźmy sobie: co by było, gdyby wartościowe i pomocne treści wciągały nas tak samo jak serial Netflixa?

Aplikacje mobilne mogą pomóc Ci w pracy w pojedynkę, w odkrywaniu swoich myśli, emocji i wspieraniu swojej kondycji psychicznej. Nie zastąpią oczywiście konsultacji z psychologiem, psychoterapeutą, bądź psychiatrą  — jeśli odczuwasz przerastające się trudności, zwróć się  do nich po profesjonalną pomoc. Z Mindy skorzystasz w dowolnym czasie i potrzebie. Rzetelnej psychoedukacji i rozwijających ćwiczeń nigdy za wiele!

 

 

 

 

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI