Co to znaczy być "obcym"? – scenariusz

Wstęp

W ankietach i listach, które od Was otrzymujemy, powtarzają się prośby o publikowanie scenariuszy lekcji. Wychodzimy naprzeciw tym życzeniom. Jednocześnie ogłaszamy konkurs na scenariusz lekcji wychowawczej opartej na wiedzy z zakresu psychologii. Przypominamy, że aby scenariusz spełniał wymogi formalne, musi zawierać: temat, poziom nauczania, ilość jednostek lekcyjnych, cele, metody, formy pracy, pomoce dydaktyczne, przebieg lekcji oraz komplet załączników niezbędnych do jej przeprowadzenia (karty pracy, tabele, ćwiczenia itp.).

Scenariusz lekcji wychowawczej dla gimnazjum

POLECAMY

  • Czas trwania: 2 x 45 minut
  • Zdolności, jakie uczniowie powinni nabyć: umiejętność słuchania innych i rozumienia ich poglądów
  • Cele lekcji
    Uczeń:
-    Potrafi wyobrazić sobie, co myśli i czuje osoba odrzucana, nieakceptowana.
-    Wie, jakie negatywne skutki ma izolacja niektórych członków grupy dla nich samych i dla całego zespołu.
-    Zna „pułapki” utrudniające akceptację osób odmiennych, takie jak stereotypy grupowe i rzutowanie cech zewnętrznych na całość osobowości.
-    Umie w sposób werbalny i pozawerbalny wyrażać akceptację wobec drugiej osoby.
-    Rozumie, jak ważne dla nawiązania dobrych kontaktów z drugim człowiekiem i dla stworzenia właściwej atmosfery w grupie jest otwarte wyrażanie akceptacji.
  •  Metody: gry psychologiczne „Obcy” i „Pajęczyna”
  • Formy:  praca z całą klasą, praca w grupie, praca indywidualna
  • Środki dydaktyczne: kartki samoprzylepne, duże arkusze papieru, flamastry, karty pracy dla uczniów, kłębek wełny

Przebieg lekcji:
1. Wzbudzenie zainteresowania uczniów
Po powitaniu nauczyciel zaprasza kilka osób do zabawy pt. „Obcy”. Uczestnicy zabawy tworzą ciasne koło. Spośród siebie wybierają jedną osobę, która odegra rolę „obcego”. Zadaniem „obcego” jest dostanie się do środka koła, podczas gdy grupa stara mu s...

Pozostałe 80% artykułu dostępne jest tylko dla Prenumeratorów.



 

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI