Co sport daje i zabiera

Wstęp

Jan Blecharz obala mity o sporcie.

Sport to zdrowie.

I tak, i nie. Wysiłek odpowiednio dawkowany, nieobciążający nadmiernie organizmu, na pewno sprzyja zdrowiu. Najkorzystniejszy dla utrzymania kondycji psychofizycznej jest wysiłek aerobowy (umiarkowany), pozbawiony rywalizacji. Natomiast sport wyczynowy wiąże się zazwyczaj z bardzo silnymi obciążeniami całego organizmu. Sięgają one niekiedy granic wytrzymałości człowieka. Sport wyczynowy to również narażanie się na urazy, niekiedy bardzo ciężkie, uniemożliwiające kontynuowanie kariery. Coraz poważniejszym wyzwaniem dla psychologów sportu jest wspieranie zawodników tuż po doznaniu urazu oraz w powrocie do pełnej dyspozycji.
Co ciekawe, zdecydowana większość najstarszych ludzi świata nie miała ze sportem nic wspólnego. Generalnie jednak sport podnosi jakość życia i przedłuża je, dlatego byli zawodnicy często twierdzą, że gdyby mogli ponownie wybrać drogę życia, znów zostaliby sportowcami.

Sport kształtuje charakter.


Zdecydowanie tak. Sport uczy wytrwałości w dążeniu do celu, odkładania gratyfikacji w czasie, kontrolowania emocji, dys...

Pozostałe 80% artykułu dostępne jest tylko dla Prenumeratorów. 

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI