Dołącz do czytelników
Brak wyników

Wstęp

4 listopada 2015

Co sport daje i zabiera

0 419

Jan Blecharz obala mity o sporcie.

Sport to zdrowie.

I tak, i nie. Wysiłek odpowiednio dawkowany, nieobciążający nadmiernie organizmu, na pewno sprzyja zdrowiu. Najkorzystniejszy dla utrzymania kondycji psychofizycznej jest wysiłek aerobowy (umiarkowany), pozbawiony rywalizacji. Natomiast sport wyczynowy wiąże się zazwyczaj z bardzo silnymi obciążeniami całego organizmu. Sięgają one niekiedy granic wytrzymałości człowieka. Sport wyczynowy to również narażanie się na urazy, niekiedy bardzo ciężkie, uniemożliwiające kontynuowanie kariery. Coraz poważniejszym wyzwaniem dla psychologów sportu jest wspieranie zawodników tuż po doznaniu urazu oraz w powrocie do pełnej dyspozycji.
Co ciekawe, zdecydowana większość najstarszych ludzi świata nie miała ze sportem nic wspólnego. Generalnie jednak sport podnosi jakość życia i przedłuża je, dlatego byli zawodnicy często twierdzą, że gdyby mogli ponownie wybrać drogę życia, znów zostaliby sportowcami.

Sport kształtuje charakter.


Zdecydowanie tak. Sport uczy wytrwałości w dążeniu do celu, odkładania gratyfikacji w czasie, kontrolowania emocji, dyspozycyjności, stawiania sobie celów wymagających najwyższego wysiłku, skutecznego działania w sytuacji stresu, stosowania zasady fair play. Przedziwne bywają pory treningów, czasami na przykład jest to godzina 6.00 albo 22.00. W niektórych dyscyplinach trzeba zdobyć umiejętność sprawnego funkcjonowania w ciężkich warunkach atmosferycznych.
Dzisiejszy sport wyczynowy to duże wyrzeczenia, długie okresy rozłąki z rodziną (niektórzy sportowcy przebywają na zgrupowaniach i zawodach ponad 200 dni w roku), także przestrzeganie diety i higieny życia.

Trzeba mieć silną motywację, aby zwyciężać.

Zdecydowanie tak. Motywacja wpływa na pracę treningową, na styl życia i przygotowanie psychiczne do zawodów. Wciąż trwa dyskusja, jaka to powinna być motywacja – zewnętrzna (nagrody, uznanie) czy wewnętrzna (radość z samodoskonalenia, z przeżywania stanu flow). Moim zdaniem te dwa typy nie muszą pozostawać ze sobą w sprzeczności, gdyż prawdziwi mistrzowie potrafią wzbudzić motywację wewnętrzną, aby osiągnąć zewnętrzne korzyści. Co ważniejsze, w trakcie zawodów koncen...

Ten artykuł dostępny jest tylko dla Prenumeratorów.

Sprawdź, co zyskasz, kupując prenumeratę.

Zobacz więcej

Przypisy