Co produktywni ludzie robią inaczej

Ja i mój rozwój Praktycznie

Osoby działające efektywnie wiedzą, że bycie nieustannie zajętym nie jest jednoznaczne z progresem.

Bardziej niż kiedykolwiek potrzebujemy dobrych strategii, by pracować produktywnie – uważa dr Ron Friedman, psycholog. Nieustannie coś nas rozprasza, a praca wymaga działania w grupach, skupieniu na wielu rzeczach na raz. Dr Friedman poprosił kilkudziesięciu bestsellerowych pisarzy (z dziedziny nauk przyrodniczych i produktywności właśnie), by pomogli mu ustalić co jest niezbędne do osiągnięcia maksymalnej produktywności w pracy. Oto wnioski:

Bądź panem swojego czasu. Ludzie pracują wydajniej nad zadaniami, które sami inicjują, które ich pochłaniają czy podobają im się; znacznie lepiej niż nad projektami narzuconymi. Poza tym osoby, z którymi dr Friedman przeprowadzał wywiady radziły, by świadomie wyznaczać czas na pracę i zamykać się wtedy – wyłączać Internet, blokować połączenia telefoniczne (prócz tych alarmowych) i nie odbierać rano maili co najmniej do momentu zakończenia jednego z zadań.

Bycie zajętym traktuj negatywnie. Niektórzy kiedy wstają rano i wiedzą, że cały dzień będzie zajęty aż po wieczór, czują satysfakcję – oto jaki jestem zarobiony, jak mnie potrzebują, ile przede mną wyzwań - myślą. Ale to iluzja, która utrudnia skupienie na naprawdę ważnych rzeczach. Socjolog dr Christine Carter tłumaczy, że bycie zajętym nie jest wyznacznikiem...

Pozostałe 80% artykułu dostępne jest tylko dla Prenumeratorów. 

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI