Dołącz do czytelników
Brak wyników

Ja i mój rozwój , Praktycznie

22 lipca 2016

Co produktywni ludzie robią inaczej

218

Osoby działające efektywnie wiedzą, że bycie nieustannie zajętym nie jest jednoznaczne z progresem.

Bardziej niż kiedykolwiek potrzebujemy dobrych strategii, by pracować produktywnie – uważa dr Ron Friedman, psycholog. Nieustannie coś nas rozprasza, a praca wymaga działania w grupach, skupieniu na wielu rzeczach na raz. Dr Friedman poprosił kilkudziesięciu bestsellerowych pisarzy (z dziedziny nauk przyrodniczych i produktywności właśnie), by pomogli mu ustalić co jest niezbędne do osiągnięcia maksymalnej produktywności w pracy. Oto wnioski:

Bądź panem swojego czasu. Ludzie pracują wydajniej nad zadaniami, które sami inicjują, które ich pochłaniają czy podobają im się; znacznie lepiej niż nad projektami narzuconymi. Poza tym osoby, z którymi dr Friedman przeprowadzał wywiady radziły, by świadomie wyznaczać czas na pracę i zamykać się wtedy – wyłączać Internet, blokować połączenia telefoniczne (prócz tych alarmowych) i nie odbierać rano maili co najmniej do momentu zakończenia jednego z zadań.

Bycie zajętym traktuj negatywnie. Niektórzy kiedy wstają rano i wiedzą, że cały dzień będzie zajęty aż po wieczór, czują satysfakcję – oto jaki jestem zarobiony, jak mnie potrzebują, ile przede mną wyzwań - myślą. Ale to iluzja, która utrudnia skupienie na naprawdę ważnych rzeczach. Socjolog dr Christine Carter tłumaczy, że bycie zajętym nie jest wyznacznikiem inteligencji, znaczenia czy sukcesu. Raczej bezsilności, strachu lub konformizmu. Osoby produktywne uważają poczucie bycia bardzo zajętym jako oznakę marnowanej energii.

POLECAMY

Podważ mit „idealnego pracownika”. Zbyt wiele osób ciągle uważa, że „idealny pracownik” to taki, który pracuje bez wytchnienia, jest na każdy telefon, w ofierze składa swoje życie osobiste. Osoby naprawdę produktywne wiedzą, że nie da się ciągle pracować na najwyższych obrotach i nieustannie osiągać zadowalające efekty. Brigid Schulte, dziennikarka i autorka bestsellerowej książki Overwhelmed podkreśla, że daliśmy się uwieść wizji mówiącej, że jeśli tylko będziemy pracować wystarczająco ciężko i długo, to osiągniemy wszystko. Nasza objętość uwagowa jest ograniczona. Osoby produktywne znają i biorą pod uwagę swoje osobiste ograniczenia. Dbają o sen, ćwiczenia, dietę, potrafią się odciąć od pracy.

Nie zmuszaj się do kończenia zadania. Psycholog Adam Grant uważa, że czasem warto zwolnić i to spowolnienie na ironię sprawi, że nasza praca będzie bardziej produktywna. – Czasami siadając do pisania artykułu ustalałem sobie, że nie wstanę, póki go nie skończę – mówi Grant. – Dziś specjalnie przerywam niedokończoną pracę. Kiedy wracam okazuje się, że wcale nie zajmuje mi ona dłu...

Ten artykuł dostępny jest tylko dla Prenumeratorów.

Sprawdź, co zyskasz, kupując prenumeratę.

Zobacz więcej

Przypisy