Co może kobieta, gdy mężczyzna nie może

Wstęp

Zaburzenia erekcji mogą się zdarzyć mężczyźnie w każdym wieku. Im młodszy, tym częściej jego kłopoty wywołane są przyczynami psychogennymi, takimi jak niska samoocena, obawa przed niepowodzeniem, lęk przed kobietami lub idealizowanie partnerki, problemy w związku, złe doświadczenia we wcześniejszych kontaktach bądź ambiwalentny stosunek do seksu.

Jeden na dziesięciu mężczyzn w Polsce ma kłopoty z erekcją. Ponad połowa z nich (60 proc.) to panowie w wieku od 40 do 60 lat, wciąż aktywni zawodowo i pragnący cieszyć się życiem. Określenie „impotent” poniża i obraża. Dlatego mówi się raczej o zaburzeniach erekcji, a rozpoznaje się je wtedy, gdy mężczyzna nie jest zdolny do osiągnięcia lub utrzymania wzwodu w co najmniej 25 proc. podejmowanych prób. Temat ten wciąż jest wstydliwy. Zapewne dlatego panowie zgłaszają się do lekarza średnio po dwóch latach od zaobserwowania u siebie kłopotów ze wzwodem. A przecież zaburzenia erekcji można skutecznie leczyć w ponad 90 proc. przypadków. Wiele zależy od reakcji partnerki.
Przyczyn zaburzeń erekcji jest wiele. W większości przypadków kłopoty ze wzwodem są uwarunkowane zarówno czynnikami organicznymi, jak i psychogennymi. Najczęściej, bo u 8 na 10 mężczyzn, są pierwszym i czasem przez długi czas jedynym sygnałem innej choroby (np. cukrzycy, nadciśnienia, miażdżycy, chorób neurologicznych). Mogą być też związane z przyjmowaniem leków (m.in. przeciwdepresyjnych, uspokajających), paleniem tytoniu i nadużywaniem alkoholu. Towarzyszą różnym chorobom, nawet zwykłemu przeziębieniu.

Pragnę i boję się

Zaburzenia erekcji mogą się zdarzyć mężczyźnie w każdym wieku. Im młodszy, tym częściej jego kłopoty wywołane są przyczynami psychogennymi, takimi jak lęk przed niepowodzeniem podczas stosunku, niska samoocena, problemy w związku, zahamowania spowodowane wcześniejszymi złymi doświadczeniami. Wielu młodych mężczyzn ma zaniżone poczucie własnej wartości, nie są pewni swojej atrakcyjności fizycznej i obawiają się, jak wypadną podczas kontaktu. Teksty w kobiecych czasopismach często dają do zrozumienia, że to partner jest odpowiedzialny za przebieg stosunku i osiągnięcie przez kobietę satysfakcji seksualnej. Lęk przed oceną i stres przeżywany przez mężczyznę mogą nasilać problem z erekcją.
Niska samoocena młodych mężczyzn często wiąże się z wyglądem. Trądzik, nadwaga czy niski wzrost pozbawiają ich pewności siebie, utrudniając tym samym zawieranie znajomości z kobietami i zdobycie doświadczeń seksualnych. Lęki o własną sprawność seksualną mogą wynikać z wyimaginowanych ułomności lub z minionych doświadczeń. Często panowie mają obawy co do wielkości członka. W rzeczywistości rzadko odbiega on od normy, ale pozwala mężczyźnie usprawiedliwiać seksualne lęki. Wielu mężczyzn oczekuje, że wzwód pojawi się natychmiast, automatycznie. I denerwują się, gdy tak się nie dzieje...

Pozostałe 80% artykułu dostępne jest tylko dla Prenumeratorów. 

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI