Co dwa ubezpieczenia to nie jedno

Materiały PR

Dlaczego ekspert w zakresie polis komunikacyjnych powie Ci, że co dwa ubezpieczenia to nie jedno? Oto odpowiedź.


Wszystko, co musisz wiedzieć o OC

Każdy kierowca zna wydatki związane z posiadaniem samochodu – obowiązkowy przegląd, konieczność uzupełniania paliwa, prędzej czy później jakaś naprawa… Do tego dochodzi konieczność wykupienia ważnego ubezpieczenia OC. Polisa jest obligatoryjna dla każdego właściciela samochodu zarejestrowanego w Polsce. Nawet 1 dzień opóźnienia z podpisaniem nowej umowy lub przedłużeniem obowiązującej – i już narażasz się karę, która może wynieść nawet kilka tysięcy złotych. Niezależnie od tego, czy masz ubezpieczenie OC na raty, czy opłacasz je od razu w całości, urzędnicy mają wszystko odnotowane w systemie i nie trzeba Cię zatrzymać na drodze, żeby wysłać stosowny mandat, jeżeli Twoje auto nie jest objęte polisą od odpowiedzialności cywilnej.

POLECAMY

OC oferuje wiele towarzystw ubezpieczeniowych w Polsce. Na podstawie ustawy mającej już wiele lat zakres ochrony zawsze jest identyczny. Jedyne, czym konkurują firmy, to cena, dlatego koszt, jaki poniesiesz z racji ubezpieczeniowego obowiązku, powinien Cię najbardziej interesować. Proste, prawda? Ale dalej robi się coraz ciekawiej. Ubezpieczyciele ustalają indywidualnie, ile płacisz za składkę. Różnice wynoszą do około 1000 złotych – z racji miejsca zamieszkania, wieku, doświadczenia za kółkiem, stanu cywilnego czy pojemności silnika posiadanego samochodu.

Opłaca się jeździć bezpiecznie. Za bezszkodową jazdę otrzymuje się premię w postaci zniżek na OC, maksymalnie do 60%. Nie trzeba dodawać, jak dużą ulgę to stanowi, biorąc pod uwagę obecne koszty obligatoryjnych polis… Co prawda zatrzymały się one po kilkuletnich podwyżkach, ale i tak są na bardzo wysokim poziomie.

Zapewne zadajesz sobie pytanie – jak działa OC? Otóż chodzi o pokrycie szkód wynikających z wypadku lub kolizji drogowej. Weźmy prosty przykład. Jeżeli jesteś poszkodowany, bo ktoś inny wjechał Ci od tyłu w auto, ewidentnie bez Twojej winy, niszcząc tym samym karoserię, przysługuje Ci odszkodowanie. Otrzymasz albo gotówkę na samodzielną naprawę albo skierowanie do serwisu, który zajmie się likwidacją szkody. Dodajmy do tego rozróżnienie na zwykłe OC i takie z Bezpośrednią Likwidacją Szkód. BLS polega na tym, że o pokrycie szkód zwracasz się do swojego ubezpieczyciela, a nie firmy, w której OC wykupił sprawca zdarzenia.

Warto przypomnieć, że na OC oszczędza się poprzez porównanie dostępnych ofert. Wystarczy wejść na stronę kalkulator ubezpieczeń OC najtaniejuagenta.pl. To właśnie tam trzeba wypełnić formularz z danymi osobistymi oraz parametrami pojazdu, żeby wygenerować indywidualny ranking najtańszych ubezpieczycieli. Poprzez błyskawiczne porównanie ofert dowiadujesz się, kto ma dla Ciebie najtańszą umowę.

Dlaczego warto dokupić AC

OC można kupić w pakiecie z AC, czyli autocasco. Mówimy o polisie, która przysługuje jedynie posiadaczom nowszych i co bardziej cennych pojazdów, ale w zasadzie tylko oni będą zainteresowani taką inwestycją. Otóż ochrona AC jest znacznie szersza niż w przypadku standardowego OC. Autocasco zapewnia pokrycie rozmaitych szkód, nie tylko gdy padamy ofiarą nieroztropnego kierowcy. AC zadziała w przypadku kradzieży auta, zniszczenia przez warunki atmosferyczne czy nieznanych sprawców.

Oczywiście, trzeba udokumentować zdarzenie, spełnić określone wymogi formalne, ale mówiąc wprost – dostaje się zwrot pieniędzy za wszelkie poniesione szkody. Gdy wydajesz na samochód dziesiątki, a nawet setki tysięcy złotych, wykupienie korzystnego pakietu autocasco nie powinno stanowić dla Ciebie większego problemu. Cokolwiek się stanie – masz finansową ochronę, znacznie większą niż ze zwykłym OC.

Przypisy