Co badania naukowe mówią o szybkiej nauce języka angielskiego?

Styl życia

Pomimo zapewnień hochsztaplerów od cudownych kursów nauki angielskiego w weekend, jeśli chodzi o szybką naukę języka angielskiego, odnosimy wrażenie że nasz mózg nie przeszedł jeszcze z ery analogowej do cyfrowej.

POLECAMY

Czy znaczy to, że według dynamicznie rozwijającego się świata nauki, szybka nauka języka angielskiego nie jest w ogóle możliwa? Niekoniecznie! Poniżej pięć potwierdzonych naukowo sposobów na szybszą naukę!

Szybka nauka języka angielskiego według nauki

Istnieje wiele metod nauki języka angielskiego, każdy uczeń i nauczyciel ma swoje ulubione podejścia. Nie zawsze jednak opinie te oparte są na twardych dowodach pochodzących z wiarygodnych badań naukowych. Dlatego większość rewelacji na temat kolejnej cudownej metody nauki języka angielskiego można traktować z przymrużeniem oka.
Nie znaczy to jednak, że nauka nie popełniła żadnych postępów w dziedzinie poznawania proces nauki i zapamiętywania. Chociaż nasza wiedza na temat mózgu i świadomości jest dużo mniejsza, niż nam się powszechnie wdaje, poznaliśmy już na przykład wiele sposobów w jakie nauka angielskiego poprawia pracę mózgu.

5 sprawdzonych naukowo sposobów szybkiej nauki języka angielskiego:

1. Słuchaj jak najwięcej zdań w języku angielskim

Co mówi nauka: naukowcy opisują jeden z bardzo miłych sposobów nauki języka angielskiego, który nazywają nieświadomym (angielski unconscious) czy niejawnym, dającym się wywnioskować (angielski implicit). Dobra wiadomość jest taka, że jeśli słuchamy konwersacji w języku angielskim, to chcąc nie chcąc uczymy się tego języka. Zdecydowanie brzmi to jak mało wiarygodna reklama „szybkiej nauki języka angielskiego dla leniwych”. Jednak nauka mówi, że wcale nie jest to niemożliwe.

Ten rodzaj nauki angielskiego nie wymaga świadomego wysiłku, łamania sobie głowy nad gramatczymi regułkami. Nie musimy nawet zwracać zbytniej uwagi na angielskie dźwięki w tle. Mimo tego nasz mózg automatycznie wchłania otaczający go język angielski, słówka, gramatykę i akcent.

Jak dziwnie by to nie brzmiało, jest to zjawisko potwierdzone licznymi badaniami naukowymi, o których po angielsku więcej poczytać można na Science Direct czy w psychologicznej prasie naukowej. Co ciekawe, naukowcy sprawdzili, że nauczyć tak można się nawet nieistniejącego języka, który wymyślili na potrzeby eksperymentu!

Jednym z wytłumaczeń tego zjawiska jest teoria, że uczymy się języka z wzorców w nim zawartych. Dlatego są też metody nauki języka angielskiego (na przykład kurs języka angielskiego online Speakingo), które oparte są właśnie na nauce całych fraz a nie suchej gramatyki.

Jest to najnaturalniejsze podejście do nauki języka angielskiego – tak właśnie uczą się go dzieci. Zanim zaczną gaworzyć, tylko słuchają. Samo słuchanie zajmie im sporo czasu, jednak już wkrótce będą płynnie mówić nie poznawszy ani jednej gramatycznej regułki! Więcej na ten temat w punkcie piątym.

Jak wgląda szybka nauka języka angielskiego w oparci o tę wiedzę naukową?

Słuchaj wszystkiego po angielsku, jak leci i ile się da! Słuchaj bez przerwy. To nie ważne, że nic nie rozumiesz. Włącz sobie radio BBC i niech leci cały dzień...

Pozostałe 80% artykułu dostępne jest tylko dla Prenumeratorów.



 

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI