Dołącz do czytelników
Brak wyników

Ja i mój rozwój

19 stycznia 2016

Ciemne strony empatii?

60

Psychologowie przekonują, że empatia to czyste dobro. Dzięki niej jesteśmy współczujący, pomagamy, wspieramy potrzebujących. Rozumiemy się nawzajem i jesteśmy w stanie odpowiadać na potrzeby innych. Prof. Paul Bloom przekonuje jednak, że empatia ma też ciemną stronę.

- Kiedy ludzie pytają nad czym pracuję odpowiadam, że piszę o empatii. Na ich twarzach pojawia się wtedy uśmiech, zaczynają zachęcająco kiwać głową... Wtedy dodaję: „jestem jej przeciwny”. To wprowadza konsternację – mówi prof. Paul Bloom, psycholog z Yale University. Jego oświadczenie zazwyczaj działa na ludzi piorunująco, więc profesor nauczył się szybko dodawać, że nie jest przeciwny moralności, współczuciu, dobroci, miłości, dobrym uczynkom – sprawianiu, że Ziemia to lepsze miejsce do życia.

Jego postulat jest osobliwy: jeśli chcesz być dobrym człowiekiem i czynić dobro, nie traktuj empatii jako najlepszego i jedynego przewodnika.

Stronnicza empatia
Słowo empatia używane jest w różnych okolicznościach, ale najczęściej oznacza doświadczanie świata z perspektywy innej osoby, „wchodzenia w jej buty”. Do pewnego stopnia empatię mamy we krwi, a  raczej w  mózgu. Niemowlę słysząc płacz innego dziecka „łączy się w bólu” i też zaczyna płakać. Kiedy nauczy się chodzić, będzie starało się pogłaskać płaczącego, pocieszyć go. Prymatolog Frans da Waal zaobserwował takie zachowanie również u szympansów, co wskazuje na to, że empatia nie jest cechą wyłącznie ludzką. Można by powiedzieć, że empatia zaciera granice dzielące ludzi, pozwala przezwyciężać swój egoizm i obojętność. - Większość ludzi widzi korzyści płynące z empatii tak jasno jak dostrzega zło wynikające z rasizmu. To właśnie uważam za błąd – tłumaczy prof. Bloom.
Jego zdaniem pewne cechy empatii sprawiają, że jest ona złym wyznacznikiem w sytuacjach społecznych. Empatia jest bowiem stronnicza - jesteśmy bardziej empatyczni wobec osób atrakcyjnych, lubiących nas, podobnych do nas. Empatia zawęża pole widzenia – uwrażliwia nas tylko na  konkretne jednostki.

Empatyczny odruch który zaślepia

Potwierdziły to eksperymenty psychologiczne. Tehila Kogut i Ilana Ritov zapytały grupę badanych osób il...

Dalsza część jest dostępna dla użytkowników z wykupionym planem

Przypisy