Chorobliwy brak słów
Andrew Kertesz Mózg i umysł Charaktery 7/2011
Chorzy na otępienie czołowo-skroniowe najczęściej nie wiedzą, że coś im dolega. Zachowują się jak czteroletnie dzieci, a zarazem uważają, że z powodzeniem mogą prowadzić samochód – mówi Andrew Kertesz.
Michał Harciarek: – Jest Pan światowej sławy specjalistą w badaniu i diagnozie zwyrodnienia czołowo-skroniowego, jednej z chorób neurodegeneracyjnych, która prowadzi do rozwoju otępienia. Co ciekawe, do niedawna nikt o tym schorzeniu nie słyszał.
Andrew Kertesz: – Faktycznie, otępienie czołowo-skroniowe rozpoznaje się dopiero od około 25 lat.
Czy mamy do czynienia z jakąś nową chorobą?
– Oczywiście nie. Za sprawą doniesień Arnolda Picka, austriackiego neurologa i psychiatry, objawy kliniczne otępienia czołowo-skroniowego znane są już od ponad stu lat. Ale nie rozpoznawano tej choroby wcześniej, ponieważ wszyscy, również lekarze – w dużym stopniu za sprawą mediów – interesowali się jedynie chorobą Alzheimera. W efekcie specyficzne objawy otępienia czołowo-skroniowego uważane były za mniej typowe objawy choroby Alzheimera. Sam przed laty – będąc na stażu i obserwując u pacjentów objawy
Kup najnowsze e-wydanie "Charakterów" z e-bookiem (pakiet Premium), a dostęp do tego artykułu oraz 7 tys. pozostałych tekstów na naszej stronie uzyskasz GRATIS! To się NAPRAWDĘ OPŁACA. Cena za miesiąc tylko 15 zł.
Zobacz pełną ofertę cyfrowych CharakterówAndrew Kertesz
jest neurologiem, wykłada na University of Western Ontario. Kieruje Centrum Neurologii Poznawczej i Badań nad Chorobą Alzheimera w St. Joseph’s Health Care Center, London, w Kanadzie. Zajmuje się badaniem i leczeniem afazji, a także aleksji, agnozji i różnych form otępienia. Opracował kwestionariusz do diagnozy otępienia czołowo-skroniowego (Frontal Behavioural Inventory).