Chętni do bitki

Wstęp

Polscy uczniowie znacznie chętniej niż ich rówieśnicy w wielu innych krajach rozwiązują problemy za pomocą pięści - taki wniosek można wysnuć z ogólnoświatowych badań nad zdrowiem młodzieży, przeprowadzonych w latach 2001 i 2002 na zlecenie Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Uczestniczyło w nich około 163 tysięcy młodych ludzi mieszkających w 35 krajach (USA, Kanadzie, Izraelu i 32 państwach europejskich).

Jedną z części tego potężnego projektu było sprawdzenie agresywnych zachowań młodzieży. Badacze przyjęli, że najpowszechniejsze są trzy ich rodzaje: bullying (nie ma dla tego określenia polskiego odpowiednika – najbliższe wydaje się nękanie), wiktymizacja (czyli wpychanie kogoś w rolę ofiary) oraz zwykłe bójki. Bullying badacze zdefiniowali tak: „Mówimy, że uczeń jest ofiarą bullyingu, gdy inny uczeń albo grupa uczniów mówi lub robi mu nieprzyjemne i złośliwe rzeczy. Z bullyingiem mamy do czynienia także wtedy, gdy uczeń doświadcza powtarzającego się dokuczania, albo gdy jest zdecydowanie wykluczany z różnych rzeczy. Nie mamy do czynienia z bullyingiem, gdy dwóch uczniów o podobnej sile kłóci się albo bije. Nie mamy do czynienia z bullyingiem także wtedy, gdy dokuczanie odbywa się na przyjacielskiej stopie lub w zabawie”.

Uczestników badań uczeni podzielili na trzy grupy wiekowe: 11?latków, 13-latków i 15-latków, natomiast każdą grupę wiekową na sześć kategorii:
•     tych, którzy dokonywali bullyingu co najmniej raz w okresie poprzednich kilku miesięcy;
•     tych, którzy dokonywali bullyingu co najmniej dwa razy w miesiącu w okresie poprzednich kilku miesięcy;
•     tych, którzy byli ofiarami bullyingu co najmniej raz w okresie poprzednich kilku miesięcy;
•     tych, którzy byli ofiarami bullyingu co najmniej dwa razy w okresie poprzednich kilku miesięcy;
•     tych, którzy byli zaangażowani w fizyczną walkę co najmniej raz w ciągu ostatniego roku;
•     tych, którzy byli zaangażowani w fizyczną walkę...

Pozostałe 80% artykułu dostępne jest tylko dla Prenumeratorów.



 

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI