Cera trądzikowa - jak z nią walczyć?

Materiały PR


Trądzik to dolegliwość, która dotyka wielu młodych ludzi, a w ostatnich czasach również i osoby w wieku dojrzałym.

Stopień nasilenia trądziku może być bardzo różny. Czasami są to niewielkie wypryski, które znikają, gdy uspokoi się burza hormonalna wieku nastoletniego. Zdarza się również, że trądzik ma bardzo zaawansowaną postać, która powoduje bolesne wykwity i często pozostają po nich blizny. Trądzik wpływa głównie na psychikę człowieka, który się z nim zmaga. Popadamy w kompleksy, wstydzimy się wychodzić do ludzi i nawiązywać kontakty towarzyskie. Niektórzy mogą się całkowicie wycofać z życia społecznego, dlatego tak ważne jest, by walczyć z trądzikiem. Dostępnych jest wiele środków, które to umożliwiają i pozwalają całkowicie wyleczyć trądzik lub zmniejszyć jego objawy. 
POLECAMY

Skąd biorą się pryszcze?

Przede wszystkim musimy sobie zdać sprawę z tego, że trądzik to choroba, która może być spowodowana przez różne czynniki. W wyniku nadmiernej produkcji sebum zatykają się ujścia kanalików gruczołowych. Rozmnażają się w nich bakterie, które powodują powstawanie nieestetycznych zmian na skórze. Czasami mamy genetyczne skłonności do skóry tłustej, która wytwarza duże ilości sebum. Może to być również spowodowane wydzielaniem zbyt dużej ilości hormonów, a zwłaszcza testosteronu.

Często zmiany trądzikowe są spowodowane stresem lub niektórymi produktami, które zjadamy. Mogło też dojść do zakażenia bakteryjnego, które powoduje powstawanie pryszczy. Występuje też tzw. trądzik polekowy, który powstaje w wyniki zażywania leków przeciwtarczycowych lub przeciwpadaczkowych. Szkodliwe są również anaboliki, które zażywają mężczyźni na przyrost masy mięśniowej. Aby wyleczyć trądzik należy odkryć co go powoduje, gdyż tylko wtedy można dobrać odpowiednie środki. Na przykład u kobiet często pomaga kuracja hormonalna, gdyż pryszcze są spowodowane nieprawidłowym poziomem hormonów w organizmie.Jak złagodzić objawy trądziku?

Jako dodatkiem do leków i profesjonalnych maści, które przepisał lekarz dermatolog lub ginekolog, możemy też wesprzeć się suplementami diety, jak Nonacne. Działają one wspomagająco przy każdym rodzaju trądziku bez względu na to, co jest jego przyczyną. Środek wykazuje działanie przeciwzapalne i przeciwbakteryjne, czyli pomaga zwalczyć stan odpowiedzialny za powstawanie wyprysków. Zawiera jedynie naturalne, ziołowe składniki, dlatego mamy pewność, że środek jest dla nas całkowicie bezpieczny.

Wyciąg z pestek winogron i Sarsaparilla mają działanie antybakteryjne i przeciwzapalne. Ważne jest również ograniczenie produkcji sebum, za co odpowiada czerwona koniczyna i liść pokrzywy. Suplement posiada również cynk, którego niedobory są również odpowiedzialne za powstawanie wyprysków. Aby umożliwić gojenie ran, które powodują powstawanie blizn, zastosowano witaminę C. Suplement działa więc kompleksowo i umożliwia walkę z trądzikiem na wielu polach. Dzięki temu nie tylko leczy już powstałe wypryski, ale również zapobiega powstawaniu nowym stanom zapalnym.Odpowiednia pielęgnacja - konieczny środek w walce z trądzikiem


Do leczenia trądziku należy podejść kompleksowo. Oprócz tego, że stosujemy odpowiednie leki i suplementy diety, musimy również przyjrzeć się naszej pielęgnacji. Powinna być ona delikatna, nie należy stosować silnych środków, które często znajdują się w produktach do pielęgnacji dla cery trądzikowej. Agresywne substancje wysuszają skórę, która zaczyna się przed tym bronić i produkuje jeszcze więcej sebum. Należy używać delikatnych środków myjących i przede wszystkim nawilżać cerę. Skóra każdego człowieka reaguje inaczej na substancje zawarte w kosmetykach, dlatego to co jest skuteczne dla nas, może nie być skuteczne dla naszego znajomego i na odwrót. Musimy sami odkryć jakie środki nam pomagają, a jakie szkodzą i zazwyczaj odbywa się to za pomocą metody prób i błędów. Oprócz nawilżania i delikatnego mycia, powinniśmy również wykonywać peeling skóry.

Obumierający naskórek również zatyka ujścia gruczołów i powoduje powstawanie pryszczy. Jednak nie należy stosować środków z mikrogranulkami, które działają zbyt agresywnie i roznoszą bakterie, a w zamian tego używać peeling enzymatyczny, który delikatnie złuszczy skórę. Warto też stosować maseczki z alg i ziół, które ograniczają produkcję sebum. To co jest bezwzględnie zabronione przy cerze trądzikowej, to wyciskanie wyprysków. Powstają wtedy blizny, a my roznosimy bakterie na niezakażone części twarzy. Możemy jedynie zastosować zabieg kawitacyjny, który za pomocą ultradźwięków usuwa zanieczyszczenia. Pamiętajmy, że cera trądzikowa na której pojawiają się stany zapalne jest już wystarczająco podrażniona, dlatego nie powinniśmy jej dodatkowo uszkadzać agresywnymi środkami do pielęgnacji. Zadbaj o prawidłową dietę i unikaj szkodliwego słońca

To co jemy ma również kluczowe znaczenie w walce z trądzikiem. Przede wszystkim musimy obserwować nasz organizm. Niektóre produkty mogą nasilić występowanie wyprysków, dlatego warto je ograniczyć lub wyeliminować z diety. Niektórzy widzą zaostrzenie zmian trądzikowych po zjedzeniu czekolady, ostrych przypraw lub nabiału. Natomiast warto jest jeść produkty zawierające makro i mikroelementy, które pomagają w walce z pryszczami. Witamina B2, B6 i PP pomogą ograniczyć produkcję sebum. Warto więc włączyć do diety pełnoziarniste pieczywo, ryby, fasolę i banany. Witamina A zawarta w jajach, wątróbce, rybach, szpinaku i maśle ureguluje z kolei złuszczanie naskórka. Pamiętajmy, by podstawą naszej diety były warzywa i owoce, a także jak najmniej przetworzone produkty. Należy też pić dużo wody, by organizm mógł oczyścić się z toksyn. Ważnych składników dostarcza nam również słońce, ale pamiętajmy, że działa ono agresywnie. Miewamy czasami złudzenie, że słońce likwiduje wypryski, a na opalonej cerze nie widać pryszczy i blizn. Nie jest to jednak prawda, promienie słoneczne działają bardzo agresywnie i poprawa jest widoczna tylko na początku. Potem podrażniona skóra staje się jeszcze bardziej wysuszona, co nasila objawy trądziku. Dlatego zawsze należy stosować odpowiednią ochronę przeciwsłoneczną, zwłaszcza na wakacjach w pełnym słońcu. Walcz z trądzikiem na wielu polach


Trądzik to trudny przeciwnik, aby go pokonać musimy działać kompleksowo. Zazwyczaj nie wystarczy stosowanie jedynie jednego sposobu leczenia. Przede wszystkim musimy odkryć co powoduje występowanie u nas zmian trądzikowych. W tym celu warto udać się do dobrego lekarza, który pokieruje nas na odpowiednie badania, np. zbada poziom hormonów lub pobierze wymaz z wyprysków. Oprócz leków przepisanych przez lekarza, warto również stosować naturalne środki wspomagające walkę z trądzikiem. Musimy jednak wcześniej ustalić, czy nie wchodzą one w interakcję z innymi specyfikami, które stosujemy. Oprócz profesjonalnego leczenia ważna jest również odpowiednia pielęgnacja. Lepiej unikać kosmetyków, które są przeznaczone dla cery trądzikowej, gdyż zazwyczaj zawierają one bardzo agresywne substancje, które pogarszają stan naszej skóry. Pielęgnacja powinna być jak najbardziej delikatna i nawilżająca, by złagodzić stany zapalne i podrażnienia. Oprócz tego stosujmy również zdrową dietę, która pomaga nie tylko w leczeniu trądziku, ale sprawia, że poprawia się ogólny stan naszego zdrowia.


Przypisy