Cechy i umiejętności dobrego kierowcy międzynarodowego – czy Twój pracownik je posiada?

Materiały PR

Zawód kierowcy międzynarodowego jest uciążliwy i wymagający. Prawo jazdy i uprawnienia nie wystarczą, by wykonywać tę pracę. Potrzebne są jeszcze określone umiejętności. Jakie cechy powinien mieć dobry kierowca?

Kwalifikacje i kompetencje twarde

Zatrudniając kierowcę międzynarodowego, sprawdza się jego kwalifikacje potwierdzone prawem jazdy określonej kategorii i uzyskane certyfikaty. Zazwyczaj pracodawca nie wymaga zaświadczenia o ilości punktów karnych ani nie sprawdza umiejętności w praktyce. Wystarcza mu świadectwo kwalifikacji zawodowych. Tymczasem oprócz nich konieczne są takie cechy jak koncentracja, cierpliwość, rozwaga, opanowanie i szybki refleks. To, czy pracownik ma skłonność do szybkiej, brawurowej jazdy i łamania przepisów, z łatwością można sprawdzić przy pomocy telematyki transportu. Firmy korzystające z pomocy OCRK.PL mogą liczyć na regularne kontrolowanie i szkolenie kierowców. Dzięki temu naruszanie przepisów jest znacznie rzadsze. Kontrola prędkości, styl i ekonomika jazdy, a ponadto poziom zużycia paliwa – to czynniki, które wskazują, jakim pracownik jest kierowcą.

POLECAMY

Kompetencje miękkie

Dobry kierowca międzynarodowy musi być odporny psychicznie. Często wyjeżdża na długi czas, pozostawiając w kraju rodzinę. Wiele godzin spędza w samochodzie, bez komfortu, rozrywek i często samotnie. Przez całą trasę musi być skoncentrowany i szybko reagować na zmiany sytuacji. Wymaga to dużej odporności psychicznej. Od jego szybkiej reakcji może zależeć życie ludzkie i bezpieczeństwo ładunku. Szybkość reakcji w sytuacjach stresowych jest niezbędna.

Kolejną cechą jest opanowanie i kultura osobista. W sytuacji stresującej kierowca musi umieć nad sobą zapanować i nie wchodzić w konflikty z innymi uczestnikami ruchu drogowego. Pomimo wielu godzin w trasie musi przewidywać skutki swojego zachowania na drodze, a także innych kierowców i pieszych. Wyobraźnia jest tu nieodzowna, podobnie jak komunikatywność. W czasie załadunku, rozładunku czy przerwy w trasie, kierowca powinien z łatwością nawiązywać kontakty.

Pozostałe cechy dobrego kierowcy

Prowadzenie pojazdu wymaga wielogodzinnego spędzania czasu w jednej pozycji. Kilka godzin bez odpoczynku jest nużące i męczące dla organizmu. Mogą pojawić się bóle kręgosłupa, stawów, kurcze nóg. Dlatego kierowca powinien cechować się dobrym stanem zdrowia oraz dbałością o kondycję. Gimnastyka w czasie przerwy, ćwiczenia rozciągające, spacer czy przebieżka to sposoby na poprawę formy.

Równie ważna jest[ dbałość o kondycję psychiczną. Umiejętność relaksowania się to cenna cecha. Więcej cennych informacji o czasie pracy kierowcy znajduje się w artykule pt.: „Ile tak naprawdę pracuje kierowca? Jak wygląda czas pracy i obostrzenia zawodowego kierowcy?”. Wielu pracodawców wymaga ponadto znajomości języków obcych. Zwłaszcza umiejętność posługiwania się językiem angielskim jest niezmiernie przydatna.

Na pewność, że ładunek dotrze terminowo i bezpiecznie do celu, składa się wiele cech. Kierowca międzynarodowy musi mieć wiedzę i umiejętności przekraczające prowadzenie auta i znajomości przepisów drogowych.

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI