Być lepszym od siebie wczoraj

Wstęp

Rozwijajmy swoje mocne obszary, zamiast ciągle eliminować luki i słabości, bo można je poprawiać w nieskończoność. Szkoda energii na działanie, które koncentruje nas na niedociągnięciach i wbija w negatywne myślenie o sobie.

Zarządzanie sobą można i warto zacząć w każdym momencie życia. Nasze zasoby są ogromne, ale tylko mając świadomość siebie, możemy nimi dysponować. Poznawanie siebie należy rozpocząć od zdefiniowania obszarów, które są podstawą naszych wyborów życiowych: wizji siebie, misji swoich działań i wartości, jakimi się kierujemy.

Odkrycie i dostrzeżenie własnego potencjału, mocnych stron, talentów i zasobów to podstawa opracowania planu lub mapy włas­nego rozwoju. Prawdopodobieństwo sukcesu i satysfakcji zwiększamy wtedy, gdy wykorzystujemy to, co w nas mocne, a nie gdy w nieskończoność staramy się poprawiać swoje niedoskonałości.

Pięć dominujących talentów

Z badań Gallupa (na podstawie analizy 2 milionów osób, które osiągnęły sukces) wynika, że każdy z nas ma aż pięć dominujących talentów, dzięki którym działamy w sposób intuicyjny, osiągając sukcesy.

Talent ujawnia się w działaniu. Czy zdajesz sobie sprawę, jakie talenty posiadasz? Czy potrafisz się z nich cieszyć i ich używać? Warto je rozpoznać i nazwać, by stanowiły siłę rozwojową. Można to zrobić na kilka sposobów:
• obserwując swoje spontaniczne reakcje – talent to wrodzone cechy sposobu myślenia i działania w danej sytuacji;
• prosząc o informację zwrotną – ludzie są jak lustro, warto w nie zajrzeć i usłyszeć, co według nich szczególnie nas wyróżnia;
• analizując to, co lubimy robić, a czego nie lubimy, co przychodzi nam z łatwością, a co jest ciężką, pełną frustracji pracą;
• odpowiadając sobie na pytanie: do czego dążę, co może dać mi poczucie spełnienia.

Jakie talenty gwarantują dobre efekty w pracy z dziećmi? Zastanów się, czy możesz spokojnie, bez zażenowania, wymienić 5 swoich talentów? Pytani o swoje zdolności, najczęściej odpowiadamy, że ich nie mamy, a jeżeli nawet mamy, to mogą je ocenić inni. Potrzebujemy ciągłego potwierdzania, że ważni dla nas ludzie widzą i uznają naszą wyjątkowość. Boimy się nazwać to, co w nas dobre i mocne, aby nie uznano nas za niezbyt skromnych. Czasami rzeczywiście jest to skromność, ale najczęściej niedocenianie siebie.

Chowamy swoje mocne strony, a to, co ukryte nie ma szans rozwinąć się. Instytut Gallupa zdefiniował 34 talenty. Oto kilka, które wydają się ważne w pracy nauczyciela.
Czar. Masz niezwykły wdzięk i urok osobisty. Dzięki niemu łatwo poznajesz nowych ludzi i nawiązujesz różne kontakty. Dla ciebie nie ma nieznajomych. To tylko tacy, których jeszcze nie spotkałeś na swojej drodze. Przełamywanie lodów i nawiązywanie relacji z innymi daje ci ogromną satysfakcję.

Wiara w siebie. Lubisz podejmować decyzje, bo jesteś pewien, że sprostasz podjętemu wyzwaniu. Nie boisz się ryzyka. Wiesz, że jesteś skuteczny i umiesz żądać tego, co ci się należy. Masz zdolność kreowania swojego życia. Posiadasz wewnętrzny kompas, który pozwala ci podejmować tylko właściwe decyzje.
Optymizm. W każdej sytuacji potrafisz dostrzec pozytywy, potrafisz cieszyć się życiem. Jakby przy okazji, rozdajesz na prawo i lewo uśmiechy. Twój entuzjazm jest zaraźliwy, a to, co robisz, jest zawsze ekscytujące.

Komunikatywność. Ludzie lubią z tobą przebywać i słuchać cię, bo przy tobie nie nudzą się. Tryskasz energią. Umiesz rozruszać towarzystwo, bo lubisz ożywiać pomysły, ubarwiać wydarzenia. Masz niezwykłą łatwość ujmowania myśli w słowa (potrafisz zacie...

Pozostałe 80% artykułu dostępne jest tylko dla Prenumeratorów.



 

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI