Dołącz do czytelników
Brak wyników

Wstęp

4 listopada 2015

Biurko, mebel znaczący

0 442

Gdzie ustawić biurko? Co na nim postawić? Co można w nim przechowywać? Z której strony powinno być okno? Czy przy biurku można siedzieć plecami do drzwi? Wbrew pozorom to poważne kwestie, bo decydują o naszym komforcie pracy.

Biurko nauczyciela jest często jak damska torebka. Można w nim znaleźć wszystko: drugie śniadanie, torebki z kawą i herbatą, prace uczniów, pomoce naukowe, stare dekoracje z gablot. Można się do takiego bałaganu przyzwyczaić, ale można też – i warto – od czasu do czasu go ruszyć, zadbać o wygląd biurka, przestawić je w inne miejsce. Takie działania to nie tylko kwestia estetyki. To także kwestia troski o własne zdrowie i o to, jak nas widzą inni. W końcu codziennie patrzą na biurko uczniowie, rodzice, dyrekcja, współpracownicy.

Optymalne ustawienie

Dla organizmu ma znaczenie to, gdzie i jak stoi biurko. Najważniejsze w tej kwestii jest oświetlenie. Gdy siedzimy przy biurku, nie możemy zasłaniać sobie światła. W związku z tym praworęczni powinni ustawiać biurka lewym bokiem do źródła światła (okna, lampy), a leworęczni na odwrót – prawym bokiem. Nie ustawiajmy biurka tak, że będziemy siedzieć tyłem do światła. Odpowiednią jasność miejsca pracy zapewnia też kolor ścian w pomieszczeniu, choć w szkole rzadko mamy na to wpływ. Najlepiej, by były to ciepłe, jasne kolory – żółć, pomarańcz, pastele.
Feng shui – starożytna sztuka planowania wnętrz w zgodzie z naturą – zaleca, by za plecami osoby siedzącej przy biurku była ściana, ale nie ta, w której znajdują się drzwi wejściowe do pomieszczenia. Zasada feng shui mówi: „Zawsze siedź twarzą do drzwi”.

Co na biurku

POLECAMY

Kiedy już mamy pewność, że biurko stoi w odpowiednim miejscu, warto zastanowić się, co powinno i może na nim stać. Ustawienie pamiątek osobistych – zdjęć rodzinnych, osobistych przedmiotów czy rysunków naszych dzieci – może zostać odebrane niezbyt dobrze. Jeffrey Sanchez-Burks, profesor zarządzania i organizacji z University of Michigan, dowiódł eksperymentalnie, że jeśli w miejscu pracy na każde pięć przedmiotów co najmniej dwa są osobistymi pamiątkami, inne osoby mogą uznać to za mało profesjonalne podejście do pracy. Za to przedmioty neutralne, na przykład kwiaty, nie tylko nie podważają czyjegoś profesjonalizmu, ale również działają kojąco. Dlatego czasem lepiej pozbyć się osobistych drobiazgów ze szkolnego biurka, choć działają one uspokajająco i są miłe dla oka.

Badania pokazują, że osoby, które za oknem widzą naturę, są bardziej usatysfakcjonowane pracą niż te, które oglądają ulice i budynki. Jeśli okna brakuje, można to nieco zrekompensować, „dostarczając” trochę natury w postaci zdjęć krajobrazów i roślin doniczkowych. Ruth K. Raanaas z Norwegian University of Life Sciences wykazała, że ustawienie roślin na biurku poprawia wydajność wykonywanej pracy. Tłumaczy to tym, że umysłowe zmęczenie przechodzi, kiedy dajemy sobie chwilę przerwy, na przykład podczas snu albo dzięki przerzuceniu uwagi na coś neutralnego. Rośliny, natura czy zdjęcia krajobrazów są właśnie takim przerywnikiem.

Sprzątać czy nie sprzątać?
Wydawać by się mogło, że dla naszej pracy ważne jest też uporządkowanie stanowiska. Feng shui zaleca, żeby na biurku utrzymywać porządek, ponieważ bałagan zaburza kreatywność, oraz unikać piętrowych pojemników na dokumenty, bo budzą skojarzenie z nawarstwianiem się obowiązków. Jednak nie jest to takie proste. Kathleen Vohs z University of Minnesota postanowiła sprawdzić, co daje porządek, a co bałagan na biurku. Okazało się, że uporządkowane miejsce pracy sprzyja robieniu „dobrych” rzeczy – unikaniu oszustw czy śmiecenia, okazywaniu hojności. – Porządek na biurku sprawiał, że ludzie robili to, czego od nich oczekiwano. Dawali większe datki na akcję charytatywną, zamiast niezdrowych przekąsek wybierali owoce – tłumaczy Vohs. Za to ci, którzy pracowali przy zagraconych biurkach, byli bardziej kreatywni: wymyślali więcej lepszych zastosowań dla pokazywanych im w czasie badania przedmiotów niż ci, którzy pracowali przy czystych stołach.

Obiad z szuflady

Wygląd biurka może wpływać na to, jak widzą nas inni, ale to, co w nim trzymamy, może wpływać na nas bezpośrednio. Wielu z nas trzyma bowiem w swoich biurkach... jedzenie. Jednak nie każdy produkt spożywczy nadaje się do tego. Oczywiście możemy wypełnić szuflady cukierkami czy batonikami, ponieważ...

Ten artykuł dostępny jest tylko dla Prenumeratorów.

Sprawdź, co zyskasz, kupując prenumeratę.

Zobacz więcej

Przypisy